Ciepłe dni sprawiają, iż okolice zbiorników wodnych stają się coraz popularniejszym miejscem wypoczynku. Często jednak amatorzy kąpieli nie przestrzegają obowiązujących nad wodą zasad, co może prowadzić do tragedii. Nad tym, aby wypoczynek był bezpieczny, czuwają policjanci wspólnie z ratownikami WOPR.
Legionowscy policjanci, wspierani przez ratowników WOPR w ramach działań „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, dbają o bezpieczeństwo plażowiczów. W tym celu regularnie patrolują teren wokół zbiorników wodnych. Wypatrują osób potrzebujących pomocy, aby nie dopuścić do utonięć. Interweniują, widząc lekkomyślnych pływaków ignorujących ostrzeżenia i warunki atmosferyczne. Sprawdzają czy nie przebywają tam dzieci bez nadzoru dorosłych oraz regularnie kontrolują użytkowników rowerów wodnych, kajaków, żaglówek czy skuterów, aby wyeliminować osoby stwarzające zagrożenie. Osoby korzystające z tych sprzętów powinny się mieć na baczności, ponieważ policjanci kontrolują pod kątem trzeźwości osoby prowadzące obiekty pływające. Takie działania prowadzone są po to, aby nie doszło do tragedii i odpoczywający nad wodą byli bezpieczni.
Często jednak okazuje się, iż nie wszyscy przestrzegają obowiązujących nad wodą zasad. Pływają w miejscach zabronionych, pod wpływem alkoholu oraz skaczą „na główkę” do wody w nieznanym miejscu. Pamiętajmy jednak, iż woda to bardzo niebezpieczny żywioł i nieodpowiedzialne zachowania mogą doprowadzić do utonięcia lub trwałego kalectwa.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż aktywnemu wypoczynkowi nad jeziorem lub rzeką powinny towarzyszyć umiar i rozsądek. Plażowanie i kąpiele wodne to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, ale przede wszystkim duża odpowiedzialność za siebie i innych. Wystarczy chwila nieuwagi i może dojść do tragedii.
Dodatkowo należy zaznaczyć, iż ratownicy legionowskiego WOPR każdego dnia poddawani są kontroli trzeźwości.
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
– Brak umiejętności pływania;
– Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich;
– Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji;
– Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie;
– Pływanie w miejscach zabronionych;
-Skoki „na główkę” do wody w nieznanym miejscu.
Zasady bezpiecznej kąpieli!
– Pływaj tylko w miejscach strzeżonych czyli tam gdzie jest ratownik wodny. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Na kąpieliskach strzeżonych znajdziemy również dwa rodzaje flag: białą i czerwoną. jeżeli jest wywieszona biała flaga, wówczas kąpiel jest dozwolona. Flaga czerwona oznacza zakaz kąpieli w danym miejscu. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
– Zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulamin kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
– Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr.
– Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, głowę, aby uniknąć wstrząsu termicznego.
– Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, iż występują zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze Ci znanych.
– Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.
– Nie baw się w podtapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
– Pamiętaj, iż materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak i nadmuchiwane koło.
– Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych.
– Kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, iż ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. o ile będziesz w stanie mu pomóc to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. o ile nie będziesz się czuł na siłach to zawiadom adekwatne służby oraz inne osoby.
– Nie przystępuj do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia Twój organizm.
– Nie pływaj również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
– Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. o ile chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź.
– Po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny. Nie przebywaj w wodzie zbyt długo ani też nie wchodź do niej po zbyt krótkiej przerwie.
Intensywny wysiłek wzmaga łaknienie i dlatego po ukończeniu pływania należy coś zjeść. Dzieci powinny zjeść obowiązkowo lekki posiłek.
Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. Należy gwałtownie wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni.
Kąpiele a alkohol
Nawet jeżeli potrafimy doskonale pływać, pod wpływem alkoholu tracimy umiejętność trzeźwego spojrzenia na daną sytuację. Możemy źle ocenić swoje możliwości, a także skoczyć do wody w miejscu, którego wcześniej nie sprawdziliśmy. Taki skok może okazać się naszym ostatnim. Może skutkować śmiercią lub trwałym kalectwem.
Pamiętaj! Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 8 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych: „kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości, po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego prowadzi w ruchu wodnym statek lub inny obiekt pływający, niebędący pojazdem mechanicznym, podlega karze grzywny.
Pamiętaj o numerach alarmowych!
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe 601 100 100
Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112