Mnóstwo strażaków na bydgoskim lotnisku. To tylko ćwiczenia [ZDJĘCIA]

metropoliabydgoska.pl 2 tygodni temu

Wzmożony ruch pojazdów straży pożarnej w rejonie bydgoskiego lotniska zaintrygował dziś (16 kwietnia) wielu bydgoszczan. Jak się okazuje, służby przeprowadziły tam ćwiczenia.

Jak informuje Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej, scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych dziś (16 kwietnia) na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy zakładał ewakuację 120 osób z pokładu samolotu, a wcześniej pożar trenażera. – Ćwiczenia symulacyjne „LOTNISKO 2024” dotyczyły wypadku statku powietrznego poza lotniskiem, ale w jego strefie operacyjnej. Skomplikowany scenariusz wymagał koordynacji wielu służb i precyzyjnego planowania – informuje Collegium Medicum UMK.

Ćwiczenia były okazją do treningu następujących elementów, m.in. zgłoszenia wypadku i aktywowania służb lotniskowych i odpowiednich służb ratunkowych (straż pożarna, policja, pogotowie ratunkowe), zabezpieczenia miejsca wypadku, działań ratunkowych, komunikację kryzysową między wszystkimi zaangażowanymi strukturami, ewakuację i zarządzanie ruchem lotniczym czy opracowania raportu i omówienia, jak poszczególne elementy planu awaryjnego sprawdziły się w praktyce.

Założenia ćwiczeń realizowały zastępy państwowej i ochotniczej straży pożarnej z Bydgoszczy i powiatu, we współpracy z Lotniskową Służbą Ratowniczo-Gaśniczą. Pozorację zapewnił Polski Czerwony Krzyż – informuje KW PSP. OSP reprezentowały jednostki z Brzozy, Białych Błot i Nowej Wsi Wielkiej.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Collegium Medicum ma nowego prorektora


Jak dodaje Grupa Ratownictwa Medycznego PCK w Bydgoszczy w wielopodmiotowych ćwiczeniach z katastrofy lotniczej, poza Grupą, strażakami i policją udział brali ratownicy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, medycynadlasportu.pl, MDS Ratownictwa. – Grupę 120 pozorantów stanowili studenci ratownictwa medycznego z Collegium Medicum – dodaje GRM PCK.

CM UMK zaznacza, iż studenci zostali zaproszeni przez Komendanta Lotniskowej Służby Ratowniczo-Gaśniczej mgr. Andrzeja Potrepko. – Bezpośredni udział studentów w ćwiczeniach nadzoruje mgr Magdalena Michułka-Kuraś i dr Przemysław Żuratyński z Katedry Medycyny Ratunkowej CM UMK. Dla studentów to wydarzenie jest doskonałą okazją do nauki praktycznych umiejętności zarządzania kryzysowego, pracy zespołowej i reagowania na awaryjne sytuacje w środowisku lotniczym – podkreśla uczelnia.

Idź do oryginalnego materiału