Wielu młodych kierowców nie potrafi jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy można jeździć bez prawa jazdy po zdanym egzaminie. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.
Egzamin na prawo jazdy dla niektórych osób jest jednym z ważniejszych testów w życiu. Nie dziwi zatem fakt, iż otrzymaniu pozytywnego wyniku egzaminu na „prawko” towarzyszy mnóstwo emocji – po nerwach przed przystąpieniem do niego następuje eksplozja euforii po zdaniu go. Później pojawiają się jednak pytania, czy po zdaniu egzaminu na prawo jazdy można jeździć samochodem. Teoretycznie bowiem posiadamy już niezbędne uprawnienia, tylko nie mamy potwierdzenia ich w postaci fizycznego dokumentu. Jak to jest z jazdą po zdaniu egzaminu na prawo jazdy?
Czy można jeździć bez prawa jazdy po zdanym egzaminie?
Niestety, zdanie egzaminu na prawo jazdy to jednocześnie sprawdzian cierpliwości świeżo upieczonych kierowców, ponieważ w świetle prawa pozytywny wynik egzaminu nie jest automatycznym przyznaniem uprawnień do kierowania pojazdami na zdaną kategorię. Wobec tego osoba, która zdała egzamin, ale nie odebrała fizycznego dokumentu prawa jazdy, uznawana jest za nieposiadającą stosownych uprawnień, a tym samym nie może jeździć samochodem bezpośrednio po pozytywnym zaliczeniu egzaminu na prawo jazdy. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dokument faktycznie nie został jeszcze wydany, ale urząd już go wystawił, tj. prawo jazdy widnieje w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). W praktyce jednak potwierdzenie posiadanych uprawnień otrzymuje się po odebraniu „plastiku”.
Kiedy można jeździć samochodem po zdaniu egzaminu? Ile czeka się na wydanie prawa jazdy?
Autem, lub innym pojazdem (w zależności od zdanej kategorii prawa jazdy) można jeździć dopiero po otrzymaniu fizycznego dokumentu ze starostwa powiatowego. Aby go odebrać, trzeba najpierw złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, zapłacić za nie (100,50 zł) i poczekać na wyrobienie go. Zazwyczaj trwa to do 9 dni roboczych (czyli realnie 2 tygodnie), choć w uzasadnionych przypadkach (np. konieczności wyjaśnienia pewnych kwestii) czas ten może ulec wydłużeniu do miesiąca lub dwóch miesięcy.
Więcej na temat wniosku o wydanie prawa jazdy
Jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest do odbioru?
Aby dowiedzieć się, czy prawo jazdy jest gotowe do odebrania, można zadzwonić lub udać się osobiście do starostwa powiatowego, choć najwygodniej (i najszybciej) informację tę uzyskamy przez internet. Wystarczy wejść na stronę info-car.pl, potem w zakładkę „Prawo jazdy” i w usługę „Sprawdź, czy Twoje prawo jazdy jest gotowe”. System zweryfikuje sprawę za pośrednictwem numeru PESEL, daty urodzenia lub numeru Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Odpowiedź otrzymamy od razu. Prawo jazdy można odebrać, gdy brzmi ona „Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”.
Więcej na temat weryfikacji, czy prawo jazdy jest gotowe do odbioru
Co grozi za jazdę bez prawa jazdy po zdanym egzaminie?
Kierowca przyłapany na jeździe samochodem/innym pojazdem bez wydanego dokumentu jest traktowany jako osoba nieposiadająca uprawnień do kierowania pojazdami – choćby mimo potwierdzenia pozytywnego wyniku egzaminu na prawo jazdy. W świetle prawa grozi za to spora grzywna: od 500 do 5000 zł. Większe problemy pojawią się, gdy taka osoba spowoduje zagrożenie w ruchu drogowym lub kolizję. Wtedy nie ma co liczyć na pokrycie kosztów odszkodowania przez ubezpieczyciela: ten ma prawo żądać zwrotu poniesionych kosztów. Kłopoty będzie też miał właściciel pojazdu, który użyczył go osobie traktowanej jako nieposiadająca uprawnień (m.in. nie otrzyma odszkodowania z polisy autocasco, choć będzie mógł żądać zwrotu kosztów od osoby, która kierowała pojazdem).
Tymczasowe prawo jazdy. Cyfrowy dokument już niedługo
Wszystko wskazuje jednak na to, iż sytuacja osób, które zdały egzamin, ale jeszcze nie odebrały prawa jazdy, niedługo się zmieni. W sierpniu 2023 roku (ok. połowy miesiąca) powinno wejść w życie tymczasowe mPrawoJazdy, które będzie legalnym potwierdzeniem posiadanych uprawnień do kierowania pojazdami wydawanym chwilę po zdanym egzaminie. W efekcie młodzi kierowcy będą mogli niemal niezwłocznie „wsiąść za kółko” bez obaw o konsekwencje jazdy bez wydanego dokumentu. Wystarczy pobrać tymczasowe elektroniczne prawo jazdy w aplikacji mObywatel 2.0, które utrzyma ważność przez 30 dni.
Niestety, ten przywilej nie będzie dotyczył wszystkich nowych kierujących. Cyfrowe prawo jazdy otrzymają wyłącznie osoby, które zdały egzamin na prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E i T.
Polecamy również:
Więcej na temat tymczasowego elektronicznego prawa jazdy
Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?