Ze wstępnych danych wynika, iż na kujawsko-pomorskich drogach w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2025 roku doszło do 381 wypadków, w których śmierć poniosło 39 osób, a 420 zostało rannych. Ponadto kierujący uczestniczyli w 10 685 kolizjach drogowych. Wypadków było więcej, ale liczba zabitych w porównaniu do porównywalnego okresu w roku 2024 znacząco spadła.
Jak informuje podkom. Remigiusz Rakowski, specjalista Zespołu ds. Profilaktyki Społecznej Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy, 381 wypadków to o 26 zdarzeń więcej w porównaniu do analogicznego okresu 2024 roku.
– W tych wypadkach zginęło 39 osób, czyli o 22 osoby mniej niż w roku poprzednim, a 420 osób zostało rannych (o 31 osób więcej). Odnotowanych zostało 10 685 kolizji drogowych tj. o 1243 mniej niż w roku ubiegłym. Z uwagi, iż w pierwszym półroczu 2025 roku znacznie zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych na drogach województwa kujawsko-pomorskiego, należy uznać, iż stan bezpieczeństwa znacząco się poprawił – wyjaśnia Rakowski.
Wpływ na znaczne zmniejszenie liczby zabitych osób w wypadkach drogowych miały działania Policji, m.in. grupy SPEED, których głównym zadaniem jest reagowanie na najbardziej niebezpieczne i agresywne zachowania na drodze. Policjanci grupy SPEED garnizonu kujawsko-pomorskiego od stycznia do czerwca tego roku:
- skontrolowali 24 842 pojazdy, w tym 187 motocyklistów,
- ujawnili 25 426 wykroczeń drogowych, z czego 17 919 za przekroczenia dopuszczalnej prędkości przez kierujących,
- nałożyli 20 307 mandatów karnych, z czego 14 626 za przekroczenie prędkości,
- skierowali 373 wnioski o ukaranie do sądu za wykroczenia drogowe,
- zatrzymali 282 prawa jazdy, w tym 193 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
- zatrzymali 1059 dowodów rejestracyjnych,
- ujawnili także 123 przestępstwa w ruchu drogowym, głównie za kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości i niestosowania się do zakazów sądowych.
Pijani kierowcy wciąż zmorą kujawsko-pomorskich dróg
Główne przyczyny wypadków drogowych w garnizonie kujawsko-pomorskim to przede wszystkim nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niewłaściwe zachowanie się wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego.
– Niestety pomimo licznych apeli policjanci wciąż ujawniają wielu kierujących pojazdami, którzy decydują się na kierowanie pojazdem, wcześniej spożywając alkohol. W pierwszym półroczu tego roku policjanci skontrolowali 548 343 kierujących (o 62 781 więcej sprawdzeń niż w analogicznym okresie w roku 2024) i ujawnili 3 226 kierujących na tzw. „podwójnym gazie”. To wzrost o 122 osoby – wylicza Rakowski.
Policjanci podkreślają, iż dane za pierwsze półrocze 2025 pokazują zarówno pozytywne zmiany, jak i wyzwania, które wciąż wymagają uwagi. – Choć odnotowano wzrost liczby zdarzeń drogowych, to cieszy spadek wypadków z ofiarami śmiertelnymi. Policjanci ruchu drogowego przez cały czas będą czuwać nad przestrzeganiem prawa i z całą stanowczością będą reagować na osoby rażąco łamiące przepisy drogowe. Pamiętajmy również, iż każdy uczestnik ruchu drogowego ma wpływ na bezpieczeństwo. Przestrzegajmy przepisów, bądźmy odpowiedzialni i dbajmy o siebie nawzajem. Dzięki wspólnemu wysiłkowi możemy zmniejszyć liczbę wypadków i poprawić bezpieczeństwo na drogach naszego województwa – dodaje podkomisarz.