Tragiczny czerwiec na norweskich drogach – 17 ofiar śmiertelnych: Bez ochrony motocykliści i rowerzyści
W czerwcu na norweskich drogach zginęło 17 osób. Ponad połowa z nich to niechronieni uczestnicy ruchu – głównie motocykliści i rowerzyści. Takie dane przedstawiają wstępne statystyki wypadków opublikowane przez Statens vegvesen (Norweski Zarząd Dróg Publicznych).
Przeczytaj również: Podróżujesz autem po Europie? Zielona Karta
Bez ochrony motocykliści i rowerzyści
Dziesięć ofiar śmiertelnych w czerwcu to osoby pozbawione jakiejkolwiek ochrony – bez karoserii, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Najwięcej zginęło na motocyklach i rowerach.
Tragiczny czerwiec na norweskich drogach
– Czerwiec okazał się wyjątkowo tragiczny pod względem liczby śmiertelnych wypadków, zwłaszcza wśród niechronionych uczestników ruchu – mówi Guro Ranes, dyrektorka ds. bezpieczeństwa drogowego w Statens vegvesen. – Latem na drogach jest więcej rowerzystów, użytkowników hulajnóg elektrycznych i motocyklistów, którzy są szczególnie narażeni na poważne wypadki. Apeluję do wszystkich kierowców o zwiększoną czujność i szacunek wobec tej grupy.
Ranes podkreśla także, jak ważne jest korzystanie z odpowiedniego sprzętu ochronnego – kasku oraz, w przypadku motocyklistów, także specjalnej odzieży ochronnej.
– Taki sprzęt może uratować życie – zaznacza.
17 ofiar śmiertelnych
W czerwcu zginęło pięć osób na motocyklach, trzy na rowerach, jedna na hulajnodze elektrycznej i jedna na pojeździe typu ATV. Wypadki z udziałem samochodów osobowych stanowią coraz mniejszy odsetek – w czerwcu sześć osób zginęło jako kierowcy. Wśród wszystkich ofiar tylko jedna była kobietą, pozostali to mężczyźni.
50 ofiar śmiertelnych w pierwszej połowie roku – wśród nich żadnego dziecka
W pierwszym półroczu na norweskich drogach zginęło 50 osób. 21 z nich to niechronieni uczestnicy ruchu – motocykliści, rowerzyści, użytkownicy hulajnóg, kierowcy ATV oraz piesi. Pozostali to głównie ofiary wypadków samochodowych, z udziałem pojazdów ciężarowych, autobusów i traktorów.
Najczęstszymi przyczynami śmiertelnych wypadków są zderzenia czołowe oraz wypadki polegające na zjechaniu z drogi. Najwięcej ofiar odnotowano w regionie Innlandet, natomiast w Finnmarku nie zginęła dotąd żadna osoba.
Przeczytaj również: Norweskie F-35 nad Polską – wsparcie polskiej przestrzeni powietrznej
Wśród ofiar nie było dzieci
Norwegia nagrodzona europejską nagrodą za bezpieczeństwo
Pomimo dramatycznych danych za czerwiec, w dłuższej perspektywie Norwegia może pochwalić się pozytywnym trendem w zakresie bezpieczeństwa drogowego.
Niedawno Norwegia otrzymała europejską nagrodę za bezpieczeństwo drogowe – już po raz dziesiąty z rzędu uznano ją za najbezpieczniejszy kraj Europy. To drugi raz w historii, gdy kraj otrzymuje to wyróżnienie.
Przeczytaj również: Podróżuj za 10 koron! – cała Norwegia zazdrości Innlandet!
Wciąż jednak wiele brakuje do osiągnięcia celu na rok 2030, zakładającego maksymalnie 350 ciężko rannych i nie więcej niż 50 ofiar śmiertelnych rocznie. realizowane są prace nad nowym, ambitnym planem działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa – szczególnie w obszarach prędkości, motocykli oraz edukacji młodzieży.
– Praca nad nowym planem i kooperacja z dobrymi partnerami dają mi nadzieję, iż ambitny cel na 2030 rok jest osiągalny – mówi Guro Ranes.
Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post
Źródło: Statensvegvesen, Zdjęcie: Wojtek Sobieski
Przeczytaj również: Norwegia liderem bezpieczeństwa na drogach – Europa docenia: Wizja zero coraz bliżej?