W dniu 18 i 19 marca mieliśmy niezwykłą przyjemność brać udział w warsztatach z zakresu termowizji w pożarach wewnętrznych, które prowadził między innymi specjalista ze Stanów Zjednoczonych w dziedzinie bezpieczeństwa – Andrew Starnes. To doświadczony strażak na emeryturze, który w trakcie swojej bogatej kariery założył centrum treningowe dla strażaków o nazwie Insight Training LLC. Jego wkład w rozwój branży bezpieczeństwa obejmuje między innymi pionierskie wprowadzenie pierwszej na świecie certyfikacji z zakresu termowizji w działaniach straży pożarnej.
Podczas swojej wizyty w Polsce Andrew dokładnie omówił różnorodne rodzaje kamer, ich funkcje oraz praktyczne zastosowanie podczas operacji ratowniczych. Nie zabrakło także cennych wskazówek dotyczących taktyki wykorzystania kamer oraz metod eliminacji najczęstszych i potencjalnych błędów. Śmiało można napisać, iż jego prezentacja była jedną z ciekawszych na jakich byłem w swojej skromnej, redaktorskiej karierze.
Warsztaty trwały dwa dni. Drugiego dnia rozpoczęły się zajęcia praktyczne, czyli to, co strażacy lubią najbardziej. Każdy strażak wie, jak najważniejsze jest adekwatne rozpoznanie sytuacji. Dlatego Andy przedstawił nam wszystkim skuteczną metodę wykonania pełnego rozpoznania 360 stopni z użyciem kamery termowizyjnej. Następnie udzielił nam cennych wskazówek dotyczących adekwatnego wykorzystania kamery termowizyjnej w zadymionych pomieszczeniach. Dzięki wsparciu firmy Fire-Max każdy z uczestników mógł aktywnie współpracować z kamerami termowizyjnymi – do dyspozycji ćwiczących było ponad 20 kamer!
Kim jest Andrew Starnes?
Andrew Starnes związany jest ze strażą pożarną od 1992 roku jako ochotnik, a od 1998 roku jako strażak zawodowy. Starnes posiada certyfikat poziomu II w termografii i jest założycielem firmy Insight Training LLC. Jego firma opracowała pierwszy certyfikat dla strażaków oparty na termografii, poświadczony przez Centrum Szkoleniowe w Podczerwieni. Starnes jest także współautorem strony internetowej poświęconej tematom związanym z obrazowaniem termowizyjnym, zachowaniem podczas pożaru, przywództwem, zdrowiem behawioralnym oraz nabożeństwami opartymi na wierze. Przeszkolił i wspierał działy straży pożarnej z zakresu szkoleń z obrazowania termowizyjnego we wszystkich 50 stanach oraz wielu innych krajach.
Termowizja nie zastąpi naszego naturalnego wzroku, ale przy odpowiednim zastosowaniu znacząco ułatwia nasze działania. Serdecznie dziękujemy Andrew Starnes za przekazanie tak dużego zakresu wiedzy – mówią członkowie Koła Naukowego Działań Gaśniczych Akademii Pożarniczej – KNDG APoż , którzy byli współorganizatorami warsztatów. Mamy nadzieję, iż każdy uczestnik wydarzenia wyciągnął cenne wnioski, które pozytywnie wpłyną na jakość działań prowadzonych w ich jednostkach – piszą na swoich social mediach.