Zmiany w przepisach dotyczących prawa jazdy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz ujednolicenie zasad w państwach członkowskich – czytamy w serwisie WP Wiadomości.
Cyfrowe prawo jazdy do 2030 roku
Jednym z kluczowych elementów nowych regulacji jest wprowadzenie elektronicznego prawa jazdy, które ma być dostępne dla wszystkich obywateli UE do końca 2030 roku.
Zmiany w prawie jazdy w UE. Obniżenie wieku kierowców i okres próbny
Nowe przepisy przewidują możliwość obniżenia wieku uprawniającego do prowadzenia pojazdów. Osoby w wieku 17 lat będą mogły uzyskać prawo jazdy kategorii B, jednak do ukończenia 18. roku życia będą musiały prowadzić pojazd w towarzystwie doświadczonego kierowcy.
O tym, iż w Polsce takie zmiany są planowane, informowaliśmy już w naTemat. Pomysł ten wywołał różne reakcje. O ile właściciele szkół jazdy są zadowoleni z tej perspektywy, to psychologowie alarmują: najmłodsi kierowcy to przecież jeszcze dzieci.
Ponadto, wprowadza się dwuletni okres próbny dla nowych kierowców, w trakcie którego obowiązywać będą bardziej rygorystyczne sankcje za wykroczenia drogowe, takie jak jazda pod wpływem alkoholu czy narkotyków.
Zmiany w kategoriach pojazdów ciężkich
W ramach nowych regulacji planowane jest również obniżenie wieku uprawniającego do prowadzenia pojazdów ciężarowych oraz autobusów. Minimalny wiek dla kierowców ciężarówek zostanie obniżony z 21 do 18 lat, a dla kierowców autobusów z 24 do 21 lat. Zmiany te mają na celu zaradzenie niedoborowi kierowców w sektorze transportu.
Wzajemne uznawanie zakazów prowadzenia pojazdów
Unia Europejska dąży do ujednolicenia przepisów dotyczących wykroczeń drogowych. Planowane jest wprowadzenie zasady, zgodnie z którą zakaz prowadzenia pojazdów nałożony w jednym państwie członkowskim będzie obowiązywał we wszystkich krajach UE.
Oznacza to, iż kierowca, któremu zatrzymano prawo jazdy w jednym z państw Unii, nie mógłby legalnie kierować pojazdem w żadnym innym państwie członkowskim do czasu zakończenia kary.
Nowe przepisy mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach oraz ujednolicenie zasad obowiązujących w poszczególnych krajach członkowskich.
Wprowadzenie elektronicznego prawa jazdy, obniżenie wieku kierowców oraz wzajemne uznawanie zakazów prowadzenia pojazdów to najważniejsze elementy planowanych zmian, które mają wejść w życie do 2030 roku.