Prawo jazdy to możliwość prowadzenia różnych pojazdów, znajomość przepisów ruchu drogowego, ale także odpowiedzialność. Czy 14. lat nie jest zbyt wczesnym wiekiem na posiadanie takiego dokumentu? Czy młodzi są gotowi do drogi?
Prawo jazdy dla 14-latka
Przede wszystkim trzeba pamiętać, iż taką możliwość dopuszczają przepisy, które określają konkretne zasady. Jedno wiadomo, 14-latek sam dokumentu nie zdobędzie. Niezbędna jest m.in. zgoda obojga rodziców i orzeczenie lekarskie.
Rodzice z pewnością mają wątpliwości i zadają pytania – czy nie za wcześnie, czy dziecko będzie bezpieczne. Do sprawy trzeba podejść z rozsądkiem.
5 godzin
Warto jednak zwrócić uwagę na to, iż w przepisach jest określona ilość godzin na przyswojenie wiedzy – 5 godzin lekcyjnych na opanowanie prawa o ruchu drogowym i pierwszej pomocy. Oprócz 5 godzin lekcyjnych na teorię przewidziano 5 godzin zegarowych na praktykę. Jako, iż jest to absolutne minimum, zdaniem wielu niewystarczające, niektóre firmy oferują kursy z większą liczbą godzin. To bardzo ważne m.in. w kontekście pierwszego wyjazdu na miasto i umiejętności reagowania na innych uczestników ruchu drogowego. Zastanawiające jest, iż szesnastolatek musi odbyć 30 godzin szkolenia…
Olbrzymią rolę w procesie przygotowującym do jazdy odgrywa odpowiedzialność i rozsądek rodzica. Nauka przepisów i wyrabianie nawyków powinno odbywać się już na etapie jazdy rowerem czy hulajnogą. Czego może nauczyć rodzić, który nie jeździ w kasku, bagatelizuje lub nie zna przepisów, po prostu wsiada na rower i jedzie, często slalomem między pieszymi? Rodzic powinien także nauczyć dziecko topografii i poruszania się przynajmniej po swojej, najbliższej okolicy, by być pewnym, iż nastolatek nie zabłądzi.
Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kursu na prawo jazdy kategorii AM?
|
Czy ubranie młodego kierowcy jest ważne?
Ważną kwestią jest też ubiór młodego kierowcy, zwłaszcza tego, który porusza się motorowerem. Krótkie spodenki nie są wystarczające. Niezbędne są ochraniacze, rękawiczki czy kask. O tym także powinni pamiętać rodzice, ponieważ są szkoły jazdy, które pozwalają na jazdę po placu manewrowym w spodenkach i bez ww. elementów, itp. Jest większa szansa na to, iż nastolatek, który nauczy się prawidłowych zachowań w wieku lat 14, w późniejszym okresie stanie się w pełni świadomym motocyklistą i kierowcą.
Czy 14-latkowie powodują wypadki?
Tak. Jednak najwięcej wypadków powodują kierowcy w przedziale 25-39 i 40-59 lat.
Czy zabraniać nastolatkowi wyrobienia prawa jazdy AM?
Jest to indywidualna decyzja rodziców.
Czy doświadczony kierowca może być zszokowany widokiem 14-latka za kierownicą lekkiego czterokołowca?
Jeżeli jest na bieżąco z przepisami, to nie powinien…
Prawo jazdy kategorii AM uprawnia do kierowania motorowerem (pojemność silnika spalinowego do 50 cm3 lub moc silnika elektrycznego do 4kW, prędkość maks. 45 km/h) i czterokołowcem lekkim (masa własna do 350kg, prędkość maks. 45 km/h) – może to być zarówno quad jak i mikrosamochód.
/TeO/
Foto: canva.com
Lokalny Portal Informacyjny w Warszawie
gazeta Mieszkaniec