Praca na wyciągnięcie ręki?

echo24.tv 1 miesiąc temu

— Na dzisiejszych targach mamy około 30 pracodawców, w tym służby mundurowe, które też poszukują pracowników. Na tej sali mamy przede wszystkim przedsiębiorców prywatnych. Są również instytucje publiczne — mówi Rafał Niewiadomski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

— Zapraszamy do pracy w Straży Miejskiej, szukamy pracowników. Jest choćby umiarkowane zainteresowanie młodych ludzi pracą w Straży Miejskiej Wrocławia. Tak naprawdę staramy się łamać stereotypy, bo praca w Straży Miejskiej, to nie tylko przysłowiowe „szlifowanie bruku”. Mamy też możliwość pracy w patrolach związanych z obsługą dronów. Teraz uruchamiamy patrole wodne, więc poszukujemy chętnych do tego, żeby zaangażować się w tego rodzaju służbę. Zapraszamy — zachęca Grzegorz Muchorowski, Straż Miejska Wrocławia.

— Szukamy dzisiaj na targach na takie stanowiska jak logistyk sklepu, magazynier. Szukamy kasjerów, doradców klienta, choćby przedstawiciela handlowego. To są główne stanowiska, na które w obecnej chwili rekrutujemy do pracy w naszej firmie — mówi Olga Świątkowska, HR Business Partner Leroy Merlin.

— Poszukiwani są pracownicy na każde adekwatnie stanowisko pracy, biorąc pod uwagę, iż w naszym mieście i w powiecie każdy niemal zawód jest zawodem deficytowym, dlatego w każdym zawodzie poszukiwani są przez cały czas pracownicy — dodaje Rafał Niewiadomski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

Mimo wielu dostępnych ofert znalezienie pracy w wymarzonym zawodzie okazuje się problematyczne.

— W swoim zawodzie ciężko mi znaleźć pracę, ponieważ jestem realizatorem dźwięku, to wyuczony mój zawód. Próbowałem w różnych studiach, w różnych teatrach, ale niestety jako realizator live, to mogę liczyć tylko na praktyki — podkreśla Radosław Wiśniowiecki, uczestnik Powiatowych Targów Pracy.

Powrót na rynek pracy wiąże się z wyzwaniami.

— Nie mogę sobie pozwolić na popołudniowe godziny pracy, bo mam małe dziecko. Pracodawcy odmawiają mi często z tego tytułu — mówi Joanna Fischer, uczestniczka Powiatowych Targów Pracy, która szuka pracy od roku.

— Te wszystkie oferty pracy są dla wszystkich, kto chce podjąć pracę. Przede wszystkim najważniejsze są chęci, a później kwalifikacje, które de facto teraz pracodawcy umożliwiają zdobyć już u siebie. Na przykład MPK Wrocław, które finansuje szkolenia na prawo jazdy. Osoby, które się zgłoszą do MPK, mogą po prostu zacząć pracę jeszcze nie jako kierowca, czyli na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, na innych stanowiskach, a w trakcie się wdrożyć np. zdobyć te kwalifikacje, które będą umożliwiały pracę jako kierowca — dodaje Rafał Niewiadomski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu.

— Szukamy ludzi w każdym wieku, zarówno młodych jak i starszych. Zatrudniamy emerytów tak samo, więc dla nas nie ma problemu, czy jest osoba młodsza, starsza, czy ma wykształcenie, czy nie. Najważniejsze są chęci do pracy i zaangażowanie. Takie osoby są dla nas najcenniejsze i takich właśnie szukamy — wyjaśnia Olga Świątkowska, HR Business Partner Leroy Merlin.

— Bardzo duże zainteresowanie naszych studentów, którzy tutaj przychodzą, chętnie pytają pracodawców o możliwości zatrudnienia, o wyzwania zawodowe, o kompetencje, jakich pracodawcy teraz oczekują, więc uważam, iż to był strzał w dziesiątkę i na pewno będziemy kontynuować te targi — mówi Katarzyna Gryboś, dyrektor ds. organizacji i rozwoju uczelni w WAB

— Nie zawsze jest łatwo u nas tę pracę znaleźć. Ogólnie mówi się, iż praca jest, no ale nie dla wszystkich. Oferty są różne i wiadomo, jednemu pasuje to, a drugiemu co innego — zauważa Radosław Wiśniowiecki, uczestnik Powiatowych Targów Pracy.

Idź do oryginalnego materiału