Ponad 40 tys. kontroli w ciągu doby. Policja wystawiała mandat średnio co 2 sekundy

g.pl 2 dni temu
Zdjęcie: Fot. Tymon Markowski / Agencja Wyborcza.pl


Policja opublikowała podsumowanie roku 2024, a liczby dotyczące kontroli ruchu drogowego wciąż robią wrażenie. Niestety w tym przypadku to nie oznacza nic dobrego. Przeprowadzono między innymi ponad 16 mln kontroli trzeźwości. Blisko 100 tys. osób kierowało samochodem pod wpływem alkoholu. Plusem jest zaś wzmożenie działań prewencyjnych, które mają przynosić efekty i chronić pozostałych uczestników ruchu.
Jak czytamy w serwisie Infor, ze wstępnych danych ze stycznia 2025 roku wynika, iż liczba wypadków na polskich drogach w 2024 roku wyniosła ponad 21,5 tys., co oznacza wzrost o 2,8 proc. względem 2023 roku. Wzrosła także liczba osób rannych - 24 825 - oraz odnotowanych przez KGP kolizji - 388 601. Podsumowanie wskazuje również na 16 mln kontroli trzeźwości przeprowadzonych przez policjantów ruchu drogowego. Niestety ich wyniki również nie napawają optymizmem.


REKLAMA


Zobacz wideo 13-letnia dziewczyna potrącona na przejściu dla pieszych w Miliczu. Sprawca uciekł


Kontrole trzeźwości w Polsce. Nietrzeźwi kierowcy mają na swoim koncie 151 ofiar śmiertelnych
W 2024 roku przeprowadzono znacznie więcej kontroli trzeźwości, niż w roku 2023, gdy odnotowano ich niecałe 14 mln. Było to ponad 43,7 tys. testów na dobę, około 1,8 tys. na każdą godzinę i 30 testów na zawartość alkoholu na minutę. To wskazuje na zwiększoną liczbę działań prewencyjnych, które mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Choć ma to przynosić oczekiwane efekty, otrzymane wyniki wciąż nie mogą cieszyć. Otóż w ubiegłym roku zatrzymano ponad 90 tys. kierowców w stanie nietrzeźwości.


Policjanci w ciągu minionego roku przeprowadzili ponad 16 mln badań na zawartość alkoholu w organizmie. To o 15,8 proc. więcej przeprowadzonych działań niż w roku 2023. Dzięki działaniom policjantów zostało ujawnionych 91 300 nietrzeźwych kierujących, co w porównaniu z rokiem 2023 stanowi spadek zatrzymanych o 4,5 proc.


- napisano w komunikacie Komendy Głównej Policji. Niestety takie osoby stosunkowo często stawali się również sprawcami wypadków. W 2024 roku odnotowano aż 1 201 tego typu zdarzeń, 151 ofiar śmiertelnych oraz 1 428 rannych. W porównaniu do 2023 roku jest to zaś spadek liczby zdarzeń o 9,8 proc., oraz spadek liczby ofiar o 28,8 proc. Ostatecznie wypadki spowodowane przez kierowców będących w stanie nietrzeźwości stanowiły 6,1 proc. wszystkich wypadków na polskich drogach. Warto pamiętać, iż zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju, jeżeli stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu mieści się w zakresie między 0,2 a 0,5 promila, jest to stan po spożyciu alkoholu. Powyżej 0,5 promila mówi się już o stanie nietrzeźwości. Ten pierwszy traktowany jest jako wykroczenie, drugi zaś stanowi przestępstwo.


Kontrole drogowe w Polsce. Ryzyko jest bardzo duże
W przypadku stanu po spożyciu alkoholu - zgodnie z Kodeksem karny - kierowcy grozi kara aresztu, grzywna w wysokości minimum 2,5 tys. złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych przez co najmniej sześć miesięcy. jeżeli zaś mamy do czynienia z przestępstwem, kierowca musi zmierzyć się ze znacznie poważniejszymi problemami.
Zobacz też: Kontrolerzy już chodzą po domach. Niektórzy będą musieli zwrócić dotację choćby po 5 latach


Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze więzienia do lat 3


- czytamy w art. 178 § 1 Kodeksu karnego. Dużym problem na polskich drogach jest także nadmierna prędkość. Kierowcy wciąż nie ściągają nogi z gazu. W 2024 roku policjanci zatrzymali 26 155 kierowców za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym, co daje wzrost o 10,1 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Policjanci zatrzymali również 16 534 kierowców, którzy naruszyli sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, 8 281 osób ignorujących decyzję adekwatnego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania oraz 263 osoby kierujące pojazdem mimo aktywnego 3-mięsięcznego okresu zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Odnotowano zaś mniejszą liczbę wypadków drogowych z udziałem pieszych. W 2024 roku doszło do 4 719 tego typu zdarzeń. W porównaniu do 2023 roku był to spadek o 4,7 proc. W ich trakcie zginęło 419 osób.


Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału