Kwalifikacja wstępna a kwalifikacja wstępna przyspieszona – różnice

noweinfo.pl 2 tygodni temu

Kwalifikacja wstępna a kwalifikacja wstępna przyspieszona – różnice

Zarówno kwalifikacja wstępna przyspieszona, jak i kwalifikacja wstępna pełna pozwalają kierowcom zdobyć nowe uprawnienia zawodowe, a jednocześnie podnieść ich dotychczasowe umiejętności. Są to specjalistyczne kursy, które pozwalają uzyskać Świadectwo Kwalifikacji. Od 2006 roku zgodnie z przepisami unijnego prawa, polscy kierowcy są zobowiązani do jego posiadania. Bez tego dokumentu nie mogą już pracować w firmach zajmujących się przewozem osób ani transportem towaru. Kiedy można skorzystać z kursu na uproszczonych zasadach?

Kwalifikacja wstępna pełna

Kurs kwalifikacji wstępnej pełnej przeznaczony jest dla kierowców, którzy:

  • uzyskali prawo jazdy kategorii C1 albo C po 10.09.2009 r.;
  • zdobyli prawo jazdy kategorii D lub D1 po 10.09.2008 r.;
  • nie ukończyli 21 lat (18 lat najwcześniej) – następnie mogą uczestniczyć w zakresie bloku programowego: C1, C1+E, C, C+E;
  • nie ukończyli 21 lat – następnie mogą wziąć udział w szkoleniu bloku programowego dla kategorii: D1, D1+E, D, D+E.

Kwalifikacja wstępna przyśpieszona

Kurs kwalifikacji wstępnej przyśpieszonej mogą odbyć kierowcy, którzy:

  • ukończyli 23 lata (następnie mogą przystąpić do kursu prawa jazdy);
  • ukończyli 24 lata i są w trakcie kursu lub posługują się prawem jazdy kategorii D od co najmniej 10.09.2008 roku.

Kwalifikacja wstępna pełna i przyspieszona a wiek kierowcy

Zarówno kwalifikacja wstępna przyspieszona, jak i pełna mają jeden i ten sam cel – przygotować kandydatów na zawodowych kierowców w przyszłej pracy. Jak widać powyżej, najważniejszą różnicą pomiędzy kwalifikacją wstępną pełną a przyspieszoną jest wiek kandydata na zawodowego kierowcę. Z kwalifikacji pełnej może skorzystać każdy kursant, kursu przyspieszonej kwalifikacji wstępnej natomiast nie mogą odbyć bardzo młodzi kierowcy.

Różnice programowe

Wiek kandydata na zawodowego kierowcę to jednak niejedyny czynnik, stanowiący o różnicach między kursami. istotną rolę odgrywają również różnice programowe oraz czas trwania kursu. Kurs na kalifikację wstępną pełną obejmuje 280 godzin zajęć (260 godzin zajęć teoretycznych, 20 godzin zajęć praktycznych), natomiast w przypadku kwalifikacji wstępnej przyspieszonej kurs uwzględnia 140 godzin zajęć (130 godzin zajęć teoretycznych, 10 godzin zajęć praktycznych).

Gdzie udać się na szkolenie?

Kurs kwalifikacji wstępnej warto odbyć w ośrodku, który zapewnia doskonałe warunki szkoleniowe, sprzyjające efektywnej nauce. Miejscem godnym polecenia jest kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej kat. D w Dobrej Szkole Lok w Rudzie Śląskiej. Wysoce wykwalifikowana kadra szkoleniowa wykorzystuje nowoczesne i skuteczne metody nauczania. Kurs jest podzielony na bloki tematyczne, a każdy z nich kończy się testem kontrolującym stopień przyswojenia materiału przez kursanta. Ponadto to nie tylko formalne potwierdzenie uczestnictwa w zajęciach. W Lok każdy uczestnik kursu zdobywa nie tylko przydatną wiedzę, ale także realne umiejętności. To najlepszy ośrodek szkoleniowy, który pomaga zbudować ścieżkę kariery, zwieńczonej sukcesem!

Artykuł sponsorowany

Idź do oryginalnego materiału