Jakie były przyczyny katastrofy koreańskiego samolotu? "Bardzo rzadkie i bardzo nietypowe"

wiadomosci.gazeta.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. REUTERS/Yonhap


Rusza ustalanie przyczyn katastrofy samolotu w Korei Południowej. Zdaniem ekspertów zderzenie z ptakami nie było głównym powodem tragedii. Co mogło się wydarzyć?
Zderzenie z ptakami? Już tuż po tragedii pojawiły się doniesienia, iż prawdopodobną przyczyną katastrofy południowokoreańskiego samolotu było zderzenie z ptakami. Christian Beckert, ekspert ds. bezpieczeństwa lotów i pilot Lufthansy, powiedział Agencji Reutera, iż większość systemów hamowania samolotu nie była aktywowana. Z kolei Geoffrey Thomas redaktor Airline News zwrócił uwagę, iż zderzenie z ptakami i problemy z podwoziem nie są niczym niezwykłym. Podkreślił, iż ptaki same w sobie raczej nie powodują takiej katastrofy.


REKLAMA


Brak opuszczonego podwozia: - To naprawdę bardzo rzadkie i bardzo nietypowe, aby nie opuścić podwozia, ponieważ istnieją niezależne systemy, które mogą to zrobić - powiedział Beckert. Jego zdaniem mało prawdopodobne jest, żeby uderzenie ptaka uszkodziło podwozie. Major Michał Fischer, były pilot, w TVN24 wskazywał, iż przyczyną mogą być dwa niezależne problemy - zderzenie z ptakami i awaria obu instalacji hydraulicznych. - Z jakiego powodu piloci nie wypuścili podwozia, nie wypuścili klap, slotów i nie używali przerywaczy, spoilerów? - zastanawiał się ekspert. Fiszer wskazał, iż zderzenie z ptakami nie jest główną przyczyną, a "kumulacja błędów i podejmowanych przez załogę decyzji". Dodał, iż musiało nastąpić coś "bardzo gwałtownie i nieoczekiwanie", skoro załoga zdecydowała się lądować.


Zobacz wideo Nastolatkowie potrąceni przez tramwaj. Wystarczyła sekunda nieuwagi


Katastrofa w Korei Południowej: W niedzielę 29 grudnia doszło do tragedii na międzynarodowym lotnisku Muan. Samolot wypadł z pasa startowego i uderzył w betonowe ogrodzenie, a następnie stanął w płomieniach. Na pokładzie znajdowało się 181 osób, 179 z nich zginęło. Ocalali to pracownicy linii lotniczych.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: "Katastrofa lotnicza w Korei Płd. Dlaczego spadł samolot? To miał zauważyć jeden z ocalałych".Źródła: Agencja Reutera, TVN24.pl, Gazeta.pl 1, Gazeta.pl 2
Idź do oryginalnego materiału