Holandia: Policja apeluje o zakaz fajerwerków w Sylwestra

euractiv.pl 1 dzień temu

Holenderska policja w ostrych słowach krytykuje rząd za brak zdecydowanych działań w sprawie ogólnokrajowego zakazu używania fajerwerków.

W wewnętrznym memorandum, które wyciekło do mediów, funkcjonariusze podkreślają, iż przemoc wobec służb porządkowych podczas sylwestrowej nocy stała się nie do zniesienia. Politycy, według policjantów, obawiają się utraty głosów wyborczych, dlatego ignorują potrzebę wprowadzenia zakazu.

Chaos i przemoc podczas Sylwestra 2025

Miniona noc sylwestrowa ponownie upłynęła w Holandii pod znakiem chaosu, przemocy i licznych incydentów związanych z fajerwerkami. W całym kraju doszło do setek zatrzymań, a policja i służby ratunkowe były wielokrotnie atakowane petardami i innymi nielegalnymi materiałami pirotechnicznymi.

W takich miastach jak Amsterdam, Rotterdam, Haarlem czy Culemborg, interweniowała Mobilna Jednostka (ME), używając m.in. gazu łzawiącego i strzałów ostrzegawczych, by powstrzymać agresywnych uczestników zamieszek. Najtragiczniejszym wydarzeniem była śmierć 14-letniego chłopca w Rotterdamie w wyniku eksplozji fajerwerków.

Skala problemu

  • Ofiary w ludziach: W wyniku wypadków z fajerwerkami łącznie rannych zostało 1162 osoby, w tym 37 proc. to dzieci poniżej 16. roku życia. Dwie osoby zginęły.
  • Straty materialne: Doszło do licznych podpaleń samochodów (w samym Utrechcie spłonęło ich 20), kontenerów na śmieci oraz poważnych pożarów budynków, jak ten w Nootdorp, gdzie spłonął dwupoziomowy budynek z przestrzenią biurową. Z kolei w miejscowości Veen spłonął radiowóz.
  • Ataki na służby: Policjanci byli obrzucani fajerwerkami, kamieniami i innymi przedmiotami. Funkcjonariusze czują się jak „żywe tarcze” i nie widzą wsparcia ze strony władz.

Reakcje społeczne i polityczne

Według sondaży, prawie 75 proc. Holendrów opowiada się za zakazem używania fajerwerków, ale politycy z prawicowych partii, takich jak VVD i PVV, nie chcą zaryzykować wprowadzenia zakazu. Tymczasem niektóre miasta, jak Amsterdam, Utrecht i Rotterdam, wprowadziły lokalne zakazy, ale ich egzekwowanie okazało się nieskuteczne – liczba incydentów w tych regionach nie spadła, a w Rotterdamie choćby wzrosła.

Funkcjonariusze policji domagają się natychmiastowego wprowadzenia ogólnokrajowego zakazu używania fajerwerków oraz surowszych kar za przemoc wobec służb porządkowych. Policja podkreśla, iż obecne środki, takie jak lokalne zakazy czy ostrzeżenia, są niewystarczające i stawiają ich w roli bezbronnych obserwatorów.

Czy Sylwester w Holandii może być bezpieczny?

Przykład z okresu pandemii, gdy w 2021 roku wprowadzono ogólny zakaz fajerwerków w całej Europie, pokazuje, iż takie rozwiązanie przynosi efekty – liczba ofiar spadła wtedy trzykrotnie. w tej chwili coraz więcej głosów wskazuje na konieczność wprowadzenia zakazu nie tylko w Holandii, ale także na poziomie europejskim.

Idź do oryginalnego materiału