Finał akcji „Trzeźwy poranek” na drogach powiatu lwóweckiego

lwowecki.info 8 godzin temu

Tylko jednego dnia w funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, z dróg powiatu lwóweckiego wyeliminowali czterech kierowców, którzy zdecydowali się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu to jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kierowcy decydujący się wsiąść za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu, nie tylko łamią przepisy prawa, ale przede wszystkim stwarzają zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu. Alkohol upośledza bowiem czas reakcji, zaburza koordynację ruchową, zmniejsza zdolność oceny odległości i prędkości, co w skrajnych przypadkach prowadzi do tragicznych w skutkach wypadków.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż tylko w 2024 roku uczestnicy ruchu będący pod działaniem alkoholu uczestniczyli w 1.944 wypadkach drogowych. Śmierć w nich poniosło 258 osób, a 2.176 osób odniosło obrażenia. W samym tylko wojewódzkie dolnośląskim w 175 wypadkach zginęło 13 osób, a 194 zostało rannych.

Dlatego też walka z nietrzeźwymi kierowcami pozostaje jednym z priorytetów policji. Aby ograniczyć liczbę takich przypadków, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim regularnie prowadzą akcje prewencyjne. Jedną z takich akcji pod hasłem: „Trzeźwy poranek” przeprowadzono na drogach powiatu lwóweckiego we wtorek, 15 lipca 2025 roku.

Niestety, jak przyznaje młodszy aspirant Olga Łukaszewicz oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim, w zaledwie kilka godzin na naszych drogach mundurowi zatrzymali czterech kierowców, którzy nie powinni wsiadać za kierownicę.

Pierwszy przypadek miał miejsce tuż po godzinie 6 rano na jednej z ulic Lubomierza. Policjanci zatrzymali do kontroli kierującego samochodem marki Volkswagen. Okazało się, iż 28-letni mieszkaniec powiatu gnieźnieńskiego miał w organizmie 0,6 promila alkoholu. W tej sytuacji mężczyzna odpowie za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości.

Niespełna dwie godziny później, również na terenie Lubomierza, zatrzymano osobowe Volvo, za którego kierownicą siedział 26-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego. W tym przypadku badanie alkomatem wykazało 0,25 mg/dm. To stan po użyciu alkoholu kwalifikowany jako wykroczenie.

Chwilę po zakończeniu czynności z 26-latkiem, funkcjonariusze zatrzymali kolejnego kierowcę – 53-letniego mieszkańca powiatu złotoryjskiego, który prowadził Volkswagena. Badanie wykazało 0,34 promila alkoholu. Mężczyzna, podobnie jak poprzednik, musi liczyć się z wysoką grzywną i czasowym zakazem prowadzenia pojazdów.

W tym samym czasie, w miejscowości Niwnice, inny patrol zatrzymał do kontroli samochód marki Opel. Pojazdem kierował 53-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego. I ten kierowca znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Przeprowadzone badanie alkomatem wykazało 0,3 promila.

Warto pamiętać, iż konsekwencje prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo poważne. Kierowca, u którego stwierdzono stan po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) popełnia wykroczenie, za które grozi kara aresztu, grzywna nie niższa niż 2500 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Natomiast w przypadku stanu nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) kierujący popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności, wysoką grzywną i utratą prawa jazdy na minimum 3 lata. Sądy mogą także orzec obowiązek wpłaty na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5 do choćby 60 tysięcy złotych.

Idź do oryginalnego materiału