Dożywotnie zakazy oraz kary za wyścigi i drift

radiokielce.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: Dożywotnie zakazy oraz kary za wyścigi drift


Kierowcy skazani za niestosowanie się do orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów otrzymają dożywotni zakaz ich prowadzenia – wynika z założeń projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Założenia projektu nowelizacji niektórych ustaw w związku z poprawą bezpieczeństwa ruchu drogowego zostały opracowane wspólnie przez przedstawicieli Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Infrastruktury oraz Komendy Głównej Policji i Inspekcji Transportu Drogowego. Projekt został w czwartek przekazany do opiniowania.

Projekt proponuje wprowadzenie zmian w 10 ustawach, w tym w Kodeksie karnym. Chodzi m.in. o rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów o czyny związane z nielegalnymi wyścigami samochodowymi, w tym: wypadek śmiertelny, prowadzenie pojazdu w sposób rażąco naruszający zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym oraz o rozszerzenie katalogu przestępstw, za które sąd orzeka dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów, o czyn z art. 244 k.k., czyli naruszenie orzeczonego zakazu prowadzenia pojazdów.

Nawet 5 lat więzienia za nielegalny wyścig

Wprowadzona zostaje definicja nielegalnego wyścigu samochodowego. Będzie to „rywalizacja kierujących co najmniej dwoma pojazdami mechanicznymi w ruchu lądowym, z zamiarem pokonania określonego odcinka drogi w jak najkrótszym czasie i z naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym lub celowe wprowadzenie pojazdu w poślizg lub doprowadzenie do utraty styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu, wykonane w trakcie zgromadzenia zorganizowanego na otwartej ogólnodostępnej przestrzeni bez wymaganego zezwolenia”.

Organizacja lub udział w nielegalnych wyścigach będą zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Analogiczną karą będzie obwarowane prowadzenie pojazdu poza nielegalnym wyścigiem, ale w sposób brawurowy, czyli z rażącym naruszeniem zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczeniem dopuszczalnej prędkości co najmniej o połowę na autostradzie lub drodze ekspresowej albo co najmniej dwukrotnie na innej drodze oraz stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby.

Jeśli sprawca spowoduje wypadek ze skutkiem śmierci innej osoby albo ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu uczestnicząc w nielegalnym wyścigu samochodowym, podczas brawurowej jazdy lub naruszając zakaz prowadzenia pojazdów, będzie podlegał karze od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów

Zmienią się także przepisy o zakazie prowadzenia pojazdów, w szczególności w trakcie obowiązującego kierowcę zakazu ich prowadzenia. Zmiany będą dotyczyły również wprowadzenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów w razie skazania za niestosowanie się do orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Ograniczona zostanie możliwość orzeczenia przez sąd warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności. Zaostrzone zostaną również przepisy o przepadku pojazdów sprawców wypadków ze skutkiem śmiertelnym, rażąco naruszających przepisy ruchu drogowego, w tym wskutek wyścigu samochodowego.

Przepadek auta i wyższe kary finansowe

Sąd będzie mógł zdecydować o przepadku pojazdu, gdy kierowca będzie mieć od 0,5 do 1,5 promila alkoholu we krwi. jeżeli stężenie alkoholu we krwi będzie przekraczać 1,5 promila, orzeczenie konfiskaty pojazdu będzie obowiązkowe.

Zgodnie z propozycją podniesiona zostaje dolna granica świadczenia pieniężnego orzekanego obligatoryjnie za niestosowanie się do zakazu prowadzenia pojazdów z 5 do 10 tys. zł. Podwyższona ma zostać dolna i górna granica kary więzienia za spowodowanie wypadku drogowego podczas uczestniczenia w nielegalnym wyścigu lub brawurowej jazdy, w którym inna osoba poniosła śmierć albo doznała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Podobne zmiany proponowane są w przypadku dolnej i górnej granicy kary więzienia za popełnienie przestępstwa w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo ucieczki z miejsca zdarzenia.

Nowe wykroczenie – tzw. drift

W ustawie Kodeks wykroczeń wpisane zostanie nowe wykroczenie, tzw. drift. Penalizowane ma być zachowanie polegające na umyślnym uczestniczeniu w nielegalnym wyścigu przez osobę niebędącą kierującym pojazdem, ale np. pasażerem. W projekcie proponuje się także podwyższenie dolnej granicy grzywny do 1 tys. zł za tamowanie lub utrudnianie ruchu przez osobę uczestniczącą w nielegalnym zgromadzeniu.

Ponadto starosta będzie miał prawo do wydania decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy w przypadku ujawnienia wykroczenia polegającego na kierowaniu pojazdem silnikowym lub motorowerem w sposób powodujący drift lub utratę styczności z nawierzchnią chociażby jednego z kół pojazdu.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

POSŁUCHAJ

Zero promili alkoholu we krwi kierowcy?

2025-02-06

Idź do oryginalnego materiału