Co się stanie po otwarciu drzwi w samolocie podczas lotu? Pilot miałby tylko 4 minuty

kobieta.gazeta.pl 7 godzin temu
Co się stanie, jeżeli drzwi ewakuacyjne otworzą się podczas lotu? To jedne z najczęściej zadawanych pytań przez pasażerów. Wydawałoby się, iż nikt nie wpadłby na tak niebezpieczny pomysł, ale historia pokazuje, iż to nie do końca prawda.
Jak podaje nypost.com, w maju 2025 roku na pokładzie samolotu lecącego z Tokio do Hiszpanii jeden z pasażerów usiłował otworzyć drzwi awaryjne, kiedy maszyna znajdowała się w powietrzu. Pilot zmuszony był do lądowania awaryjnego, a pasażer został zatrzymany przez służby. Co mogłoby się wydarzyć, gdyby mu się udało? Eksperci nie pozostawiają złudzeń.


REKLAMA


Zobacz wideo Sylwia Bomba zdradza patent na długi lot. "Lećcie samolotem, który..."


Czy można otworzyć drzwi awaryjne podczas lotu? "Technicznie rzecz biorąc, jest to niemożliwe"
Dan Bubb, były pilot linii lotniczych, a w tej chwili ekspert ds. bezpieczeństwa lotniczego wyjaśnił, iż otwarcie drzwi awaryjnych na ziemi sprawi, iż rozwinie się dmuchana zjeżdżalnia służąca do ewakuacji. A co w przypadku otworzenia ich podczas lotu?


Drzwi awaryjneistock-altanakin


Geoffrey Thomas, ekspert ds. lotnictwa w Airline Rating uspokoił, iż taka sytuacja jest mało prawdopodobna, ponieważ człowiek potrzebowałby nadludzkiej siły, by to zrobić. Wszystko za sprawą różnicy ciśnień pomiędzy wnętrzem a przestrzenią na zewnątrz. - Technicznie rzecz biorąc, jest niemożliwe otwarcie tych drzwi w trakcie lotu - powiedział.


To niemożliwe, ale... W teorii byłaby to bardzo niebezpieczna sytuacja
Hipotetycznie, jeżeli jednak komuś udałoby się to zrobić, spowodowałby sytuację dekompresyjną. Pasażerowie otrzymaliby maski tlenowe, a pilot w ciągu 4 minut musiałby obniżyć samolot na wysokość czterech kilometrów. Czarny scenariusz zakłada jednak, iż prawdopodobnie byłyby ofiary śmiertelne, ponieważ część pasażerów zostałaby wypchnięta na zewnątrz. - jeżeli jakimś cudem drzwi otworzyłyby się podczas lotu, nastąpiłaby gwałtowny spadek temperatury i dekompresja, czyli utrata szczelności kabiny - wyjaśnił cytowany przez portal Onet.pl kapitan Piers Applegarth, pracujący dla linii British Airways. Lubisz latać samolotem? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.


Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału