Białystok. Będzie ciąg dalszy procesu ws. wypadku kuriera przewożącego migrantów

podlaskie24.pl 1 tydzień temu

Będzie ciąg dalszy procesu w sprawie przemytu ludzi z Białorusi do Polski i wypadku auta z migrantami, w którym niedaleko Białegostoku zginęły dwie osoby, a osiem zostało rannych

Nieprawomocne wyroki skazujące zaskarżyły obie strony. Sąd apelacyjny ma się sprawą zająć w lutym.

Do wypadku doszło w maju 2023 roku koło miejscowości Soce (Podlaskie), na drodze wojewódzkiej nr 685 z Hajnówki do Zabłudowa. Auto zjechało z drogi i dachowało. Na miejscu zginął jeden z pasażerów; kierowca toyoty rav4 i dziewięć innych osób trafiło do szpitali; dzień po wypadku zmarła druga osoba, kolejny pasażer.

Pochodzący z Uzbekistanu (mieszkający i pracujący w Polsce) kierowca został oskarżony o nieumyślne doprowadzenie do katastrofy w ruchu lądowym i pomocnictwo do nielegalnego przekroczenia granicy przez grupę dziesięciu Afgańczyków.

Według śledczych, uciekając przed pościgiem funkcjonariuszy SG, kierowca nie zachował ostrożności, nie dostosował prędkości do warunków na drodze, przewoził zbyt wiele osób i na zakręcie stracił panowanie nad autem, zjechał na lewą stronę drogi, wpadając do przydrożnego rowu i uderzając w jego skarpę, po czym toyota dachowała; samochód koziołkował przez ponad 40 metrów i zatrzymał się na dachu.

Z informacji, które po tym wypadku podawała SG, wynikało, iż toyotę z dużą liczbą pasażerów zauważył na drodze funkcjonariusz, który tamtędy przejeżdżał w czasie wolnym od służby. Podejrzewając, iż to tzw. kurier, zaczął śledzić auto. Dołączyli do niego nieoznakowanym autem inni funkcjonariusze.

W trakcie procesu w pierwszej instancji okazało się, iż był to ówczesny komendant Podlaskiego Oddziału SG – wracający z inspekcji placówki granicznej w Białowieży – który próbował dokonać obywatelskiego ujęcia kierowcy toyoty mijanej na drodze podejrzewając, iż przewozi on nielegalnych migrantów.

Prokuratura chciała dla tego kierowcy kary 5,5 roku więzienia. W czerwcu Sąd Okręgowy w Białymstoku nieprawomocnie skazał Uzbeka na 3,5 roku więzienia i 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów. W procesie oskarżony przedstawił wersję, według której nie wiedział, iż przewozi nielegalnych migrantów, a gdy już ich zabrał, był przez te osoby zmuszany, by uciekać podczas próby zatrzymania na drodze. Sąd uznał to za linię obrony, przyjął, iż kierowca doskonale wiedział w czym uczestniczy, wiedział, ile zarobi i iż nie był to zwykły kurs taksówkowy.

W tym samym procesie oskarżeni są również dwaj inni obywatele Uzbekistanu, którzy odpowiadają za organizację i pomocnictwo przy nielegalnym przekroczeniu granicy z Białorusi do Polski. Jeden z nich przewiózł pięć osób do granicy z Niemcami, drugi przygotował trasę i zorganizował ten przejazd. Nieprawomocne kary w ich przypadku, to rok i cztery miesiące oraz rok więzienia. Sąd orzekł też wobec nich przepadek korzyści finansowych, które osiągnęli za to przestępstwo – łącznie to 8,5 tys. zł.

Prokuratura chciała dla całej trójki oskarżonych surowszych kar i w tym zakresie wyrok zaskarżyła – wynika z informacji uzyskanych przez PAP w Prokuraturze Rejonowej Białystok-Północ. Wyrok zaskarżyli też obrońcy wszystkich Uzbeków. Obrońca kierowcy, który do spowodowania wypadku przyznał się, chciała za to przestępstwo kary możliwie łagodnej oraz uniewinnienia od zarzutu pomocnictwa do nielegalnego przekroczenia granicy.

Obrońcy Uzbeków oskarżonych o pomocnictwo w nielegalnym przekroczeniu granicy chcieli uniewinnienia, ewentualnie możliwie łagodnej kary.

Apelacjami stron tego procesu zajmie się Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Termin rozprawy został wyznaczony na połowę lutego przyszłego roku – wynika z informacji z tzw. elektronicznej wokandy tego sądu.(PAP)

Idź do oryginalnego materiału