25 lipca 2025 r. w całej Polsce odbyła się kolejna odsłona ogólnopolskiej kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” – projektu realizowanego w ramach wakacyjnej akcji „Bezpieczny Piątek”. To już 38. działanie terenowe zrealizowane tego lata. W sumie, od początku 2025 roku odbyły się aż 171 takie akcje, prowadzone przez Ambasadorki i Ambasadorów Bezpieczeństwa.
W każdy piątek wakacji na wybranych przejazdach kolejowo-drogowych można spotkać kampanijnych koordynatorów. Wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei (SOK) oraz Policją prowadzą oni działania edukacyjno-prewencyjne. Rozdawane są materiały informacyjne, a kierowcy łamiący przepisy muszą liczyć się z upomnieniami lub mandatami. Obecność funkcjonariuszy SOK pozwala nie tylko na szybką reakcję w sytuacjach niebezpiecznych, ale też zwiększa rangę i skuteczność działań.
Akcje realizowane są w miejscach szczególnie narażonych na niebezpieczne zdarzenia – 25 lipca m.in. w Józefinie, Lublińcu, Pelplinie, Tczewie, Przemyślu, Pilawie, Szamotułach, Szczytnej, Włoszczowie i Wyszkowie.
Organizatorzy podkreślają, iż aż 99% wypadków na przejazdach to efekt błędów i brawury kierowców, którzy „nie mają czasu”, ignorują znaki lub omijają rogatki. Statystyki wciąż są alarmujące – co roku dochodzi do około 200 zdarzeń na przejazdach w całym kraju.
Dramatyczne wydarzenia z ostatnich dni tylko potwierdzają, jak tragiczne skutki może mieć jedna błędna decyzja:
-
20 lipca – szlak Śniadowo – Czarnowo-Undy: auto wjechało pod pociąg, 1 osoba ranna, opóźnienia wyniosły 167 minut.
-
21 lipca – szlak Skawina – Radziszów: wypadek z udziałem pociągu pasażerskiego (969 minut opóźnienia), 1 osoba ranna.
-
21 lipca – szlak Trakiszki – Trakiszki (Gr): auto wjechało pod pociąg towarowy (119 minut opóźnienia), 1 osoba ranna.
-
23 lipca – szlak Motycz – Lublin Rury: pieszy wtargnął na tory poza przejściem, zginął, opóźnienia: 1375 minut.
-
24 lipca – szlak Łask – Gajewniki: kolejny pieszy wtargnął poza przejazdem – ofiara śmiertelna, 66 pociągów opóźnionych (2008 minut).
-
24 lipca – szlak Rytwiany – Połaniec: auto wjechało pod pociąg towarowy, brak rannych, opóźnienia: 297 minut.
Każde z tych zdarzeń nie tylko naraża życie uczestników ruchu, ale także paraliżuje kolejowy system transportowy. Łączne opóźnienia sięgają kilku tysięcy minut, co przekłada się na poważne utrudnienia dla pasażerów i przewoźników.
Organizatorzy kampanii przypominają:
„Wjazd na przejazd na czerwonym świetle, omijanie rogatek czy wtargnięcie poza przejściem to nie brawura. To łamanie prawa i zagrożenie życia – swojego i innych.”