Auto wypadło z drogi. Kierowca „nawalony”, a służby szukały pasażera

ostrow24.tv 5 godzin temu
Zdjęcie: Auto wypadło z drogi. Kierowca „nawalony”, a służby szukały pasażera


Do niebezpiecznego zdarzenia drogowego doszło minionej nocy w miejscowości Szczury. Kierujący samochodem marki Volkswagen, 24-letni mieszkaniec powiatu wieluńskiego, stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi. Jak wykazało badanie alkomatem, mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Z informacji przekazanych przez służby wynika, iż do zdarzenia doszło na skutek niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze. Kierowca został zatrzymany i osadzony w policyjnym areszcie. Początkowo istniało podejrzenie, iż w aucie mogła znajdować się jeszcze jedna osoba – strażacy przeszukali pobliski teren, ale nikogo nie odnaleziono.

Surowe konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu w 2025 roku

W świetle obowiązujących przepisów w 2025 roku, kierowcy, którzy prowadzą pojazd w stanie nietrzeźwości (czyli mają powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi), muszą liczyć się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości grożą:

  • kara więzienia do 3 lat,
  • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od 3 do 15 lat,
  • obowiązkowa grzywna, świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej – nie mniejsze niż 5 000 zł,
  • 15 punktów karnych.

Jedną z najważniejszych zmian obowiązujących od 2024 roku, która ma pełne zastosowanie również w 2025 roku, jest możliwość konfiskaty pojazdu. W przypadku, gdy kierowca miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu (a w przypadku recydywy – choćby mniej), sąd obligatoryjnie orzeka przepadek pojazdu. jeżeli auto nie należy do sprawcy, orzekana jest równowartość jego wartości rynkowej.

W przypadku 24-latka z powiatu wieluńskiego, który prowadził mając ponad 2 promile alkoholu, auto może zostać skonfiskowane jako narzędzie przestępstwa – choćby jeżeli nie było jego własnością.

Poważne ostrzeżenie dla innych

To kolejny przykład pokazujący, jak poważne konsekwencje niesie za sobą jazda po alkoholu. Nie tylko zagraża ona życiu i zdrowiu – zarówno samego kierowcy, jak i innych uczestników ruchu – ale również może zakończyć się utratą prawa jazdy, wieloletnim zakazem prowadzenia pojazdów, wysokimi kosztami i… utratą auta.

Policja apeluje o rozwagę i przypomina, iż kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu to przestępstwo, które będzie bezwzględnie ścigane i surowo karane.

Idź do oryginalnego materiału