11-latek na hulajnodze elektrycznej trafił do szpitala. Policja przypomina przepisy

oswiecimonline.pl 6 godzin temu

11-letni chłopiec uległ wypadkowi jadąc hulajnogą elektryczną w gminie Kęty. Trafił do szpitala z otarciami i stłuczeniami. Policja apeluje o przestrzeganie przepisów i zakładanie kasku.

Kiedy dziecko może jeździć hulajnogą elektryczną?

Poranny wypadek w gminie Kęty

Dziś rano, 8 maja 2025 roku, tuż przed godziną 8:00, służby ratunkowe zostały wezwane do jednej ze szkół w gminie Kęty. Powodem była interwencja medyczna związana z nieszczęśliwym wypadkiem 11-letniego chłopca, który uległ obrażeniom, jadąc hulajnogą elektryczną.

Jak ustalili policjanci, chłopiec poruszał się ulicą, kiedy nagle stracił panowanie nad hulajnogą i przewrócił się, doznając licznych otarć i stłuczeń. Pomocy udzielił mu przejeżdżający kierowca, który odwiózł dziecko do pobliskiej szkoły i przekazał pod opiekę pielęgniarce. Ta natychmiast wezwała pogotowie ratunkowe oraz poinformowała rodziców.

Chłopiec został przetransportowany przez ratowników medycznych do szpitala, gdzie przeszedł szczegółowe badania.

Kiedy dziecko może jeździć hulajnogą elektryczną?

W związku ze zdarzeniem policja przypomina najważniejsze przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych:

  • Dzieci do 10. roku życia nie mogą poruszać się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej – choćby pod opieką dorosłego. Mogą to robić jedynie w strefie zamieszkania, i to wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
  • Osoby w wieku od 10 do 18 lat muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 albo T.
  • Osoby powyżej 18. roku życia nie potrzebują dokumentu uprawniającego.
  • Dozwolona prędkość dla hulajnogi elektrycznej wynosi do 20 km/h, a poruszanie się powinno odbywać po drodze dla rowerów lub pasie ruchu dla rowerów.
  • W przypadku braku infrastruktury rowerowej dopuszczalny jest ruch jezdnią (jeśli obowiązuje tam ograniczenie do 30 km/h) lub wyjątkowo chodnikiem, przy zachowaniu zasad: prędkość pieszego, szczególna ostrożność, ustępowanie pierwszeństwa pieszym.

Policja apeluje o ostrożność i kaski ochronne

Funkcjonariusze przypominają, iż jazda hulajnogą elektryczną wymaga nie tylko znajomości przepisów, ale i odpowiedzialności – zwłaszcza w przypadku dzieci. Zdecydowanie zalecają również zakładanie kasku ochronnego, który może zminimalizować skutki upadku.

– Każdego dnia obserwujemy rosnącą liczbę młodych użytkowników hulajnóg. Apelujemy do rodziców, by pilnowali, czy dzieci poruszają się zgodnie z przepisami i są odpowiednio zabezpieczone – mówią funkcjonariusze z Kęt.

Idź do oryginalnego materiału