1 stycznia 2025 roku zaczęła obowiązywać ustawa z dnia 27 września 2024 rok o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw. Właśnie dzięki temu dokumentowi ZUS będzie zobowiązany do wypłacania kolejnego świadczenia w formie dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Komu dokładnie należą się pieniądze? Wraz z pierwszą wypłatą nastąpi także wyrównanie.
REKLAMA
Zobacz wideo Stopa zastąpienia 25 proc.? "Może tyle wynosić, a choćby jeszcze mniej"
Dodatek dopełniający do renty socjalnej 2025. To zupełna nowość
Dodatek dopełniający w wysokości 2520 złotych przysługuje tym, którzy są całkowicie niezdolni do pracy oraz samodzielnej egzystencji i pobierają rentę socjalną. Wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej (EDD-SOC) jest dostępny na oficjalnej stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz w każdej placówce stacjonarnej. Dodatek dopełniający ZUS ma wypłacać wraz z rentą socjalną, w terminach płatności tego świadczenia. Pierwsze wypłaty zaplanowano na maj 2025 roku, wówczas przekazane zostanie także wyrównanie od stycznia tego roku.
Zobacz też: Lawina upadłości w Polsce. Ten rok minął pod hasłem "bankructwo"
W przypadku osób, które w dniu wejścia w życie ustawy zmieniającej, czyli 1 stycznia 2025 r., miały orzeczoną niezdolność do samodzielnej egzystencji, ZUS przyzna ten dodatek z urzędu, bez konieczności składania wniosku. Pozostałe osoby będą zobowiązane do złożenia wniosku
- informuje Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie śląskim, cytowana przez portal Beskidzka24.pl. Wówczas informacja o przyznaniu nowego dodatku będzie widoczna na koncie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS.
Dodatek dopełniający nie przysługuje osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności. Nie dotyczy to osoby, która odbywa karę więzienia w systemie dozoru elektronicznego
- ostrzega ZUS.
Dodatek do renty socjalnej 2025. Nie każdy otrzyma ponad 2,5 tys. złotych
Jak czytamy na stronie gov.pl, kwota 2520 złotych "wynika z różnicy między kwotą minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie odrębnych przepisów na dzień 31 grudnia 2024 r. - 4300 złotych a kwotą najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy". Istotne jest także to, iż wysokość dodatku będzie waloryzowana 1 marca każdego roku wraz z innymi świadczeniami.
Możemy obniżyć dodatek dopełniający lub zawiesić prawo do jego otrzymywania. Zrobimy to w zależności od przychodu, który osiągniesz, jeżeli będziesz pracować lub prowadzić działalność gospodarczą
- przekazał ZUS. Od dodatku dopełniającego odliczana jest także składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Nowe świadczenie podlega zarówno potrąceniom, jak i postępowaniu egzekucyjnemu na takich samych zasadach jak renta socjalna.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.