Zasady poprawnego piętrowania palet

tunele.inzynieria.com 2 miesięcy temu

Składowanie palet drewnianych

W magazynach najczęściej korzysta się z palet drewnianych, które są stosunkowo tanie, a zarazem bardzo solidne i odporne na duży nacisk. Takie konstrukcje nie są jednak wytrzymałe na działanie wilgoci, dlatego należy przechowywać je w odpowiedni sposób.

Palety drewniane najlepiej trzymać w miejscach suchych – również jeżeli chodzi o podłoże. Nie powinny one też znajdować się zbyt blisko ścian. To ważne zwłaszcza w przypadku pięter złożonych z kilku palet.

Najważniejsze zasady piętrowania palet

Istnieje kilka zasad, których trzeba przestrzegać podczas piętrowania palet. To:

  • zwracanie uwagi na wskazania producenta co do nośności – modele przemysłowe są trwalsze niż jednorazowe;
  • równomierne rozmieszczenie towaru na całej powierzchni palety – by uniknąć przechylania się lub pękania;
  • zabezpieczanie produktów specjalnymi foliami, które stabilizują ładunek i chronią go przed czynnikami zewnętrznymi.

Ważne jest też zadbanie o to, by pracownicy magazynu mieli łatwy dostęp do towarów umieszczonych w magazynie najwcześniej. W przypadku produktów o ograniczonym terminie przydatności do użytku ma to ogromne znaczenie dla zysków i strat firmy. Z tego powodu towar, który musi opuścić magazyn jako pierwszy, najlepiej układać na górze.

Nośność a piętrowanie palet

Palety mogą mieć nośność na poziomie od 500 do 1500 kg. Parametr ten określa producent. Trzeba pamiętać, iż składowanie elementów jeden na drugim wymaga zsumowania wszystkich obciążeń. W innym przypadku może okazać się, iż egzemplarz umieszczony najniżej będzie przeładowany i zacznie pękać, co spowoduje zawalenie całej konstrukcji.

- Najlepiej ustawiać najcięższe palety na dole. Maksymalna wysokość składowania zależy natomiast od stabilności ładunku oraz norm obowiązujących w danym państwie. Zwykle są to 2-3 sztuki – mówi specjalista z firmy Colormark produkującej kaptury i przekładki do palet.

Rozmieszczenie towaru a piętrowanie palet

Wieża z palet musi być stabilna. Na parametr ten wpływa w dużej mierze to, jak zostanie rozmieszczony towar. Należy ułożyć go równomiernie – z takimi samymi odstępami od krawędzi z każdej strony. Warto też owinąć go folią, by zapobiec przesuwaniu się mniejszych elementów.

Trzeba także pamiętać, iż nie wszystkie produkty można piętrować. Nadają się do tego wyłącznie przedmioty odpowiednio wytrzymałe, odporne na ściskanie i odkształcanie pod wpływem czynników fizycznych.

Zabezpieczenie towaru folią podczas piętrowania palet

Przy piętrowaniu palet ważne jest zabezpieczenie towaru specjalnymi kapturami i przekładkami foliowymi. Pozwalają one na zwiększenie stabilności ładunku, a jednocześnie zabezpieczają go przed czynnikami zewnętrznymi – kurzem i wilgocią.

Czym skutkuje niewłaściwe piętrowanie palet z towarem?

Niewłaściwe piętrowanie palet z towarem może doprowadzić do przewrócenia wieży, co tworzy zagrożenie nie tylko dla produktów, ale także pracowników znajdujących się w pobliżu. jeżeli wydarzy się to w trakcie transportu, pojawia się też ryzyko wypadku drogowego w wyniku przerwania plandeki. Zniszczenie towaru to też duże straty dla przedsiębiorstwa.

Idź do oryginalnego materiału