W dniu 26.04.2025r. na terenie sołectwa Frydrychowice, woj. Małopolskie, odbyły się II Ogólnopolskie Manewry Ratowniczo-Gaśnicze Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych „FRYDRYCHOWICE 2025” organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną we Frydrychowicach, przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Wadowicach oraz Maltańską Służbą Medyczną oddział Andrychów.
Do udziału w wydarzeniu zakwalifikowanych zostało 11 drużyn składających się z pięciu członków MDP oraz pełnoletniego opiekuna oraz drużyna gospodarzy, która wystartowała poza klasyfikacją.
Założenia jakie przygotowane zostały drużynom to:
1. „Kto ma klucz ten rusza” – Tor sprawnościowy, w którym nie tylko liczyło się rozwinięcie bojowe, ale także spryt i precyzja.
2. „Oczy szeroko zamknięte” – W budynku jednorodzinnym zatrzasnęła się matka z dzieckiem, które się zakrztusiło, omdlało i przestało oddychać. W zdarzeniu trzeba było słownie, przez drzwi pokierować matkę jak udzielić pierwszej pomocy, dodatkowo na zewnątrz spanikowana i schorowana sąsiadka również potrzebowała wsparcia i udzielenia pomocy.
3. Rodzinka.pl – W budynku podczas posiłku trzy osobowa rodzina źle się poczuła, 2 osoby straciły przytomność, jedna miała zawroty głowy oraz wymiotowała. Wszystko wskazywało na to, iż powodem jest tlenek węgla, ale źródło zdarzenia było inne. W wywiadzie od przytomnej poszkodowanej ratownicy mogli dowiedzieć się, iż ojciec przyniósł grzyby niewiadomego pochodzenia, z których domownicy przygotowali jajecznicę na śniadanie, i to właśnie grzyby były przyczyną zatrucia.
4. „Szklana pułapka” – To typowo gaśnicze założenie, które czekało na uczestników manewrów. Pożar pomieszczenia na 2 piętrze budynku użyteczności publicznej. Po rozwinięciu linii gaśniczych i wejściu do zadymionego pomieszczenia rota przechodząc przez przygotowany tor musiała zlokalizować źródło pożaru oraz ewakuować osobę poszkodowaną.
5. „Wyciągamy karteczki” – Test pisemny sprawdzający wiedzę zawodników i opiekuna.
6. „Reakcja łańcuchowa” – Podczas prac wycinkowych mężczyzna doznał urazu nogi pilarką łańcuchową. Mężczyzna z raną szarpaną oraz masywnym krwotokiem z tętnicy potrzebował natychmiastowej pomocy, którą wezwał teść. Podczas zdarzenia teść poszkodowanego w wyniku silnych emocji stracił przytomność, doszło u niego do zatrzymania krążenia. Zadaniem było udzielenie pomocy poszkodowanym, opatrzyć krwotok oraz RKO.
7. „Gorący szaszłyk” – Podczas wiosennych prac porządkowych mężczyzna przez przypadek wrzucił do ogniska puszkę z pianki montażowej, która wybuchła powodując u mężczyzny poparzenia twarzy. Próbując odskoczyć mężczyzna niefortunnie nabił się na pręt który przebił go na wylot. Oprócz zabezpieczenia poszkodowanego drużyny musiały zabezpieczyć miejsce zdarzenia, ugasić ognisko oraz wesprzeć psychicznie panikującego świadka.
8. „Uciekinier” – Samochód zjechał z drogi i uderzył w betonowe płyty. W środku znajdowała się głuchoniema kierująca, a na tylnym siedzeniu fotelik dla dziecka, który miał naprowadzić drużyny, iż w samochodzie mogło znajdywać się dziecko. Po nawiązaniu kontaktu z kierującą drużyny dowiadywały się, iż samochodem podróżował 8 letni syn, który po uderzeniu, wyszedł z samochodu i uciekł w zarośla. Zadaniem było zaopatrzenie poszkodowanych oraz wsparcie psychiczne.
9. „Kinder Niespodzianka” – to założenie, którego drużyny nie miały na mapce z założeniami.
Osoba siedząca na ławce trzymając się za klatkę piersiową, pochylona.
To założenie miało sprawdzić, czy drużyny zareagują na osobę, która być może potrzebuje pomocy.
Po zakończeniu rywalizacji, podliczeniu punktów wyniki przedstawiły się następująco:
I Miejsce – OSP Kobiernice
II Miejsce – OSP Bestwina
III Miejsce – OSP Olszowa
IV Miejsce – OSP Lachowice
V Miejsce – OSP Sułkowice- Łęg
VI Miejsce – OSP Janowice
VII Miejsce – OSP Kryspinów
VIII Miejsce – OSP Tarnawa Dolna
IX Miejsce – OSP Wadowice
X Miejsce – OSP Rogoźno
XI Miejsce – OSP Piotrowice
Poza klasyfikacją – OSP Frydrychowice
Materiał organizatora








