
We wtorek, 29 kwietnia, nad ranem, miały miejsce dwa poważne wypadki na drodze ekspresowej S2 w okolicach Warszawy. Pierwszy wypadek miał miejsce w Dawidach, gdzie autokar przewrócił się po zderzeniu z tir-em. Do szpitala trafiło 16 osób, w tym dziecko. Droga S2 od ul. Przyczółkowej do zjazdu na S79 jest zablokowana.
Zgodnie z informacjami podanymi przez aspektora Łukasza Wujka z Państwowej Straży Pożarnej, autokar dalekobieżny, którym podróżowało 26 osób wraz z kierowcą, przewrócił się na bok po zderzeniu z tir-em. -Wjeżdżający na S7 autokar zjechał z drogi, uderzył w bariery i przewrócił się na bok- powiedział asp. Wujek. Strażacy ewakuowali osoby z autokaru oraz udzielili im pierwszej pomocy.
W trakcie udzielania pomocy, jeden ze strażaków również uległ urazowi. Dodatkowo, kierowca tira został zakleszczony w podjeździe, a strażacy musieli użyć urządzeń hydraulicznych, aby go wydostać. W tym samym czasie, medycy udzielali pomocy medycznej pasażerom autobusu.
Jak poinformował rzecznik wojewódzkiej stacji „Meditrans” Piotr Owczarski, -Kierowca tira został zakleszczony w podjeździe, strażacy musieli użyć urządzeń hydraulicznych, żeby go wydostać. W tym samym czasie medycy udzielali pomocy medycznej pasażerom autobusu-.
Według danych podanych przez rzecznika prasowego MSWiA Jacka Dobrzyńskiego, do szpitala zabranych zostało 16 osób, w tym 1 dziecko (12 osób z autobusu, 1 kierowca TIR-a, 1 kierowca OSP i 1 ratownik JRG). Na miejscu działało 18 jednostek KGPSP, w tym grupa ratownictwa medycznego i technicznego.
Rzecznik zaapelował o zachowanie szczególnej ostrożności w związku z całkowitą blokadą S2 w stronę węzła Konotopa. Utrudnienia mogą potrwać choćby kilka godzin. Na miejscu realizowane są czynności służb.
W tej sytuacji, bardzo ważne jest zachowanie ostrożności na drodze i respektowanie znaków drogowych. Kierowcy powinni również zamontować w swoich pojazdach systemy bezpieczeństwa, takie jak ABS i ESP, które mogą pomóc w uniknięciu wypadków.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), w 2022 roku na polskich drogach zginęło 2 645 osób, a 34 111 zostało rannych. Najczęstsze przyczyny wypadków to naruszenie przepisów ruchu drogowego (63,1%), niedostosowanie prędkości do warunków ruchu (21,1%) oraz nieprawidłowe Zachowanie na drodze (10,5%).
Aby uniknąć wypadków, kierowcy powinni również korzystać z pasów bezpieczeństwa, nie używać telefonu podczas jazdy i nie jeździć po alkoholu. Dodatkowo, bardzo ważne jest regularne serwisowanie pojazdu, aby upewnić się, iż jest on w dobrym stanie technicznym.
Warto również wspomnieć o korzyściach związanych z korzystaniem z transportu publicznego, takiego jak tramwaj lub autobus, które mogą zmniejszyć liczbę wypadków na drodze. Korzystanie z transportu publicznego może również obniżyć zanieczyszczenie powietrza i hałas, co jest korzystne dla środowiska i zdrowia ludzi.
Wreszcie, bardzo ważne jest edukowanie kierowców i pieszych o zagrożeniach związanych z ruchem drogowym i bezpieczeństwie na drodze. W tym celu, można organizować szkolenia i kampanie informacyjne, które mogą pomóc w poprawie bezpieczeństwa na polskich drogach.