Wypadek na placu zabaw. Rodzic może wcale nie dostać za to odszkodowania. Jeden warunek jest kluczowy

gazeta.pl 2 godzin temu
Od wiosny do jesieni dzieci często bawią się na placach zabaw - gminnych, przedszkolnych czy szkolnych. Czasem dochodzi wówczas do wypadku i rodzice walczą o odszkodowanie. Jednak nie zawsze mogą je otrzymać, a wszystko przez jeden, najważniejszy czynnik.
Do wypadku na placu zabaw może dojść z różnych powodów. Może to być wadliwy sprzęt, nieuwaga szkraba czy brak (lub niewłaściwy) nadzór nad dzieckiem. Wówczas rodzice mogą się starać o odszkodowanie, zadośćuczynienie za krzywdę, a w skrajnych przypadkach choćby rentę. Jednak aby do tego doszło, muszą wystąpić pewne przesłanki, a jedną z nich jest niewystarczający nadzór dorosłego nad dzieckiem. Jakie są pozostałe i co jeszcze trzeba wiedzieć na ten temat? Wyjaśniamy.

REKLAMA







Zobacz wideo Zabawki, które pomogą twojemu dziecku rozwijać umiejętności



Odszkodowanie za wypadek na placu zabaw? Tak, ale gdy zostaną spełnione warunki
Jak podaje serwis kdro.pl, aby rodzice w imieniu poszkodowanego dziecka mogli się starać o odszkodowanie (zadośćuczynienie, rentę), muszą wystąpić ku temu przesłanki. Są one następujące:

brak lub niewystarczający nadzór dorosłego nad dzieckiem - w przedszkolu czy szkole,
zachowanie innego dziecka - odpowiada jego opiekun (rodzic, dziadek czy nauczyciel),
niesprawność urządzenia, niewłaściwe oznakowanie czy brak regulaminu - w przypadku publicznego placu zabaw, wówczas odpowiada za to zarządca obiektu.



Trzeba pamiętać, iż nie można starać się o odszkodowanie (zadośćuczynienie, rentę), gdy wypadek był tylko nieszczęśliwym zdarzeniem. Dlatego wiele placówek (przedszkoli, szkół czy zarządców placów zabaw) na początku uzna, iż było to właśnie owo nieszczęśliwe zdarzenie, aby uniknąć płacenia. Wówczas należy wytoczyć powództwo przed sądem i dobrze je udokumentować, a można zyskać naprawdę spore odszkodowane (zadośćuczynienie, rentę).


Co trzeba zrobić, aby otrzymać odszkodowanie? Rodzice muszą o tym pamiętać
Wspomnieliśmy powyżej, iż często wypadek na placu zabaw jest uznawany za nieszczęśliwe zdarzenie, aby uniknąć płacenia. Jednak wystarczy wytoczyć powództwo przed sądem i można sporo zyskać. Trzeba tylko dobrze udokumentować taki wypadek. W jaki sposób? Oto potrzebne dokumenty:

dokumentacja z leczenia dziecka,
dowody na wypadek - zdjęcia placu zabaw, nagrania z monitoringu, notatki policji, protokół wypadkowy, zeznania świadków etc.,
sygnatura postępowania z danymi organu, które je prowadzi - gdy toczy się postępowanie karne.
Idź do oryginalnego materiału