Po wypadku na oblodzonym lub nieodśnieżonym chodniku możemy starać się o odszkodowanie – przypominają eksperci. Rekompensata należy nam się, jeżeli doznamy urazu lub kontuzji po upadku na chodniku, który nie został odpowiednio przygotowany dla pieszych w czasie zimy.
Musimy jednak pamiętać, by zgromadzić dowody w sprawie – tłumaczy adwokat Przemysław Podlasiewicz.
– Postarajmy się zrobić jakie zdjęcia na miejscu zdarzenia, jeżeli mamy telefon z aparatem, możemy też poprosić ewentualnego świadka zdarzenia, aby wykonał taką fotografię, przesłał nam ją później mailem czy sms-em, zapiszmy sobie dane tego świadka, jeżeli taki znajduje się w pobliżu. W przypadku, gdy nie dysponujemy telefonem z aparatem i nie ma w pobliżu świadków zdarzenia, to tutaj mogę zalecić, żeby skontaktować się ze Strażą Miejską lub Policją.
Warto poprosić funkcjonariuszy, żeby odnotowali stan nawierzchni i też panujące warunki atmosferyczne. Bardzo ważne jest też to, by zgłosić wypadek do zarządcy terenu, który ma w obowiązku odśnieżać i utrzymywać chodnik zimą w takim stanie, by nie stwarzał zagrożenia upadku pieszych.
Więcej na ten temat będzie w dzisiejszej (20.12) audycji ‘Masz prawo’ o godz. 17.10.
Więcej audycji znajdziesz TUTAJ