Wypadek 14-latka na hulajnodze [NAGRANIE]

miejska.tv 5 dni temu

Coraz częstsze wypadki z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych skłoniły policję do ponowienia apelu o ostrożność. W powiecie częstochowskim ucierpiał 14-latek.

Hulajnogi elektryczne zyskały ogromną popularność wśród uczestników ruchu drogowego. To wygodne i szybkie środki transportu, ale ich użytkowanie wymaga nie tylko zręczności, ale także przestrzegania przepisów i rozwagi.

Niestety, o konsekwencjach braku ostrożności przekonał się 14-letni chłopiec z powiatu częstochowskiego. Nastolatek stracił panowanie nad hulajnogą i przewrócił się. W wyniku zdarzenia doznał obrażeń i trafił do szpitala.

Nie jest to jedyny przypadek tego typu. Policja informuje, iż w ostatnim czasie na terenie regionu odnotowano kilka podobnych wypadków z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych.

Funkcjonariusze apelują do wszystkich kierujących:
– przestrzegaj przepisów,
– zachowuj ostrożność,
– dostosuj prędkość do sytuacji,
– dbaj o bezpieczeństwo – swoje i innych.

To nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa, ale przede wszystkim warunek bezpiecznego dotarcia do celu. Policja podkreśla, iż kierowanie hulajnogą wiąże się z odpowiedzialnością podobną do tej, jaką ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.

Przede wszystkim hulajnoga elektryczna nie może być alternatywą dla jazdy po spożyciu alkoholu. Każdy kierujący takim pojazdem podlega przepisom, a jazda pod wpływem jest kategorycznie zakazana. choćby niewielka ilość alkoholu może zaburzyć koordynację, niezbędną do utrzymania równowagi, skręcania i hamowania. Za kierowanie hulajnogą w stanie po użyciu alkoholu grozi grzywna nie niższa niż 1000 zł, a w stanie nietrzeźwości – co najmniej 2500 zł.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kierujący hulajnogą mają obowiązek korzystania z drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów lub drogi dla pieszych i rowerów. W przypadku ich braku – z jezdni, na której dozwolona prędkość nie przekracza 30 km/h. Jazda po chodniku możliwa jest jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma innej infrastruktury, a ruch na jezdni przekracza 30 km/h.

Hulajnoga elektryczna nie może służyć do przewozu osób, zwierząt ani ładunków. Zabronione jest również ciągnięcie lub holowanie innych pojazdów.

Przepisy określają też wymagania techniczne dla hulajnóg. Pojazd musi być wyposażony m.in. w skuteczny hamulec, dzwonek, światła pozycyjne z przodu i z tyłu, a także odblaski po bokach. Konstrukcja hulajnogi nie może umożliwiać rozwijania prędkości powyżej 20 km/h i musi zapewniać możliwość skutecznego hamowania.

Minimalny wiek kierującego hulajnogą elektryczną to 10 lat. Osoby poniżej 18. roku życia muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

Policja przypomina również o znaczeniu kasku ochronnego. Choć nie jest on obowiązkowy, w razie upadku może uratować zdrowie, a choćby życie. Każdy upadek z hulajnogi niesie ryzyko uderzenia głową – a to kask stanowi jedyną barierę przed poważnymi konsekwencjami.

Użytkownicy hulajnóg powinni pamiętać, iż niewielkie koła i warunki drogowe, takie jak mokra nawierzchnia czy nierówności, znacząco wpływają na bezpieczeństwo jazdy.

Na terenie naszego województwa, w bieżącym roku doszło już do 189 zdarzeń drogowych z udziałem użytkowników hulajnóg elektrycznych – w tym 42 wypadków drogowych, w których rannych zostało 41 osób kierujących tymi pojazdami. W stosunku do roku 2024 jest to znaczny wzrost. W analogicznym okresie poprzedniego roku liczby te wynosiły odpowiednio: 120, 25 i 23.

Red.
Źródło:
Policja Śląska

Idź do oryginalnego materiału