Wymiana prawa jazdy bezterminowego dotyczy wielu kierowców. Kiedy będzie konieczna?

g.pl 8 godzin temu
Zdjęcie: anyaberkut / iStock


Wymiana prawa jazdy prędzej czy później będzie dotyczyć wszystkich kierowców, również tych, którym dokument wydano bezterminowo. Kiedy będzie to konieczne? W jakich innych przypadkach trzeba wymienić "prawko" na nowe? Gdzie się zgłosić, ile to kosztuje i ile się czeka? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w artykule.
Prawo jazdy, czyli dokument, który potwierdza nasze prawo do prowadzenia pojazdów mechanicznych, dawniej było wydawane bezterminowo, a teraz wymaga odnowienia. Kto powinien zgłosić się po nowy dokument? Tu znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć na ten temat.


REKLAMA


Zobacz wideo 10 sekund do utraty prawa jazdy. Kierowcę czeka ponowny egzamin


Wymiana prawa jazdy - bezterminowe i terminowe
Dawniej, do 18 stycznia 2013 r. w Polsce prawo jazdy było wydawane bezterminowo, nie miało określonej daty ważności. Od 19 stycznia 2013 r. prawo jazdy wydawane jest natomiast na czas określony:


prawo jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T jest wydawane na maksymalnie 15 lat.
prawo jazdy kategorii C1, C, C+E, D1, D, D+E oraz w innych zawodowych kategoriach, które wymagają dodatkowych badań lekarskich, mają krótsze okresy ważności - zwykle 5 lat.


Terminowe prawo jazdy może mieć krótszy okres ważności (np. rok lub 2 lata), jeżeli kierowca ma problemy ze zdrowiem, np. związane ze wzrokiem lub słuchem (odpowiednią opinię wydaje lekarz).


Wszyscy kierowcy posiadający prawo jazdy bezterminowe będą musieli wymienić je na dokument terminowy, ale dopiero za kilka lat. Okres wymiany takiego "prawka" zacznie się dopiero 19 stycznia 2028 r. i potrwa do 18 stycznia 2033 r. Nowo wydany dokument będzie istotny maksymalnie 15 lat. Przy wymianie nie trzeba będzie wykonywać badań lekarskich, wystarczy uiścić opłatę za wydanie nowego dokumentu.
Wymiana prawa jazdy terminowego. Co trzeba zrobić?
Kierowcy, którym wydano terminowe prawo jazdy, podczas wymiany dokumentu muszą jedynie przedstawić orzeczenie od lekarza, które potwierdzi, iż ich stan zdrowia pozwala na dalsze prowadzenie pojazdów. Oprócz tego muszą oczywiście zapłacić za wymianę prawa jazdy.


Wymiana prawa jazdy po ślubie
Czy po ślubie trzeba wymienić prawo jazdy? jeżeli osoba kierująca:


zmieniła nazwisko - wymiana dokumentu nie jest konieczna.
przyjęła nazwisko żony lub męża - musi wymienić dokument.
po ślubie nosi nazwisko dwuczłonowe - musi wymienić dokument.


Świeżo upieczeni małżonkowie, którzy zdecydowali się na zmiany w nazwisku, mają 30 dni od daty ślubu na wymianę prawa jazdy.
Kiedy jeszcze trzeba wymienić prawo jazdy?
Ślub i zmiana danych osobowych to tylko jeden z powodów do wymiany prawa jazdy. Nowy dokument powinni wyrobić również kierowcy, którzy zgubili, zniszczyli lub stracili dokument w wyniku kradzieży, a także osoby, którym minął termin ważności konkretnej kategorii prawa jazdy.
Ile kosztuje wymiana prawa jazdy w 2024? Aktualne stawki
w tej chwili wymiana prawa jazdy kosztuje 100 lub 300 zł:


100 zł - tyle trzeba zapłacić za samo wydanie dokumentu;
200 zł - to cena badań lekarskich.


Wniosek o wymianę prawa jazdy, które utraciło ważność. Gdzie złożyć? Jakie dokumenty?
Wniosek o nowe prawko złóż w urzędzie miasta, urzędzie gminy lub w starostwie powiatowym. Możesz też przez internet, na portalu ePUAP.gov.pl. Przygotuj:


wniosek o wymianę prawa jazdy (formularz z urzędu lub ePUAP);
swoje aktualne kolorowe zdjęcie (35x45 mm);
dotychczasowe prawo jazdy;
orzeczenie lekarskie (jeśli wymagane, np. przy terminowych kategoriach);
dowód tożsamości (dowód osobisty lub paszport);
potwierdzenie zapłaty za nowy dokument;
orzeczenie psychologiczne (dla kierowców zawodowych, kategorie: C, D, E).


Ile się czeka?


do 9 dni roboczych od złożenia wniosku,
do 2 miesięcy - rzadziej, w sytuacji, kiedy urząd musi wyjaśnić twoją sytuację (np. jeżeli masz zakaz prowadzenia pojazdów).


Dodatkowe informacje są dostępne pod TYM linkiem, w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.
Idź do oryginalnego materiału