Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna coroczną akcję wysyłania deklaracji podatkowych PIT do osób, które w ubiegłym roku pobierały świadczenia. Akcja potrwa do końca lutego 2024 roku i obejmie ponad 10,4 miliona osób, głównie emerytów i rencistów.
Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce
Zmiany w rozliczeniach
W tym roku ZUS wprowadził istotną zmianę – nie będzie rozliczał świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby, których to dotyczy, otrzymają PIT-11A, a zwrot nadpłaconego podatku będzie realizowany bezpośrednio przez urząd skarbowy w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego.
Rodzaje wysyłanych deklaracji
ZUS będzie wysyłał trzy rodzaje deklaracji:
- PIT-40A – dla emerytów i rencistów pobierających świadczenia przez cały rok kalendarzowy
- PIT-11A – dla osób pobierających zasiłki oraz tych, którzy nie są już świadczeniobiorcami ZUS
- PIT-11 – dla osób, które otrzymały świadczenia po zmarłych lub alimenty potrącone ze świadczeń ZUS
Ważna informacja dla emerytów
Ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów, którym podatek naliczany jest wyłącznie od trzynastej i czternastej emerytury, otrzyma dodatkowo ulotkę informacyjną wraz z wnioskiem EPD-21 o niepobieranie zaliczek na podatek od dochodu do 30 tysięcy złotych. Złożenie tego wniosku może uchronić przed nadpłatą podatku.
Terminy i odliczenia
ZUS przypomina, iż emeryci i renciści, którzy chcą skorzystać z odliczeń od dochodu lub podatku, powinni złożyć zeznanie PIT-37 lub PIT-36 w urzędzie skarbowym do 30 kwietnia. Mogą również przekazać 1,5 procent podatku na organizację pożytku publicznego.
Świadczeniobiorcy, którzy nie mieli innych dochodów i nie korzystają z odliczeń, nie muszą składać dodatkowego zeznania podatkowego.