W teorii i praktyce pokazywali młodzieży konsekwencje brawury na drodze

doxa.fm 7 miesięcy temu
fot. Radio Doxa

Wizyta w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich zwieńczyła tegoroczną akcję „Przyhamuj, życie przed Tobą”. Dziewiąta jej odsłona była skupiona na spotkaniach z młodzieżą i uczuleniu młodych kierowców oraz tych, przed którymi egzamin na prawo jazdy, na konsekwencje niebezpiecznej jazdy. Spotkania w szkołach obejmowały zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne.

– Oprócz refleksomierza przywieźliśmy alkogole oraz symulator dachowania – wymienia Dominik Grabowski z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – Podkreślamy, iż prawo jazdy nie jest dokumentem wydawanym na całe życie, a jeżeli już mamy jeździć, to konsekwencje brawury na drodze często są tragiczne w skutkach.

– Młodzi kierowcy, to grupa szczególnego ryzyka. Pomimo, iż to tylko 8,5% ogółu wszystkich kierowców w Polsce, to powodują oni ponad 13% tragicznych w skutkach wypadków. drogowych – pokreśla podkom. Tomasz Kukułka, ekspert ruchu drogowego z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.

– Uważam, iż mam niezłe umiejętności w jeździe. Prawo jazdy kat. B mam od 9 miesięcy. Przejechałem już kilkadziesiąt tysięcy kilometrów – mówi Dawid Glinka, uczeń CKZiU w Strzelcach Opolskich. – Moje umiejętności mogę określić jako bardzo dobre. Na drodze trzeba być bardzo uważnym i skupionym, jak się prowadzi, na tym co się dzieje w ruchu – dodaje Wiktoria Litomiło, również uczennica CKZiU w Strzelcach Opolskich.

– Chcemy pokazać jakie są skutki dachowania, a dokładnie, co może spowodować nieprawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa – wyjaśnia Piotr Chowitz, egzaminator Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu.

– Uważam, iż to są rewelacyjne zajęcia. Mają nauczyć młodzież chociaż trochę pokory na drodze – podsumowuje Halina Kajstura, dyrektor CKZiU w Strzelcach Opolskich.

W ramach akcji „Przyhamuj, życie przed Tobą” w tym roku specjaliści ruchu drogowego i mundurowi odwiedzili trzynaście szkół w regionie. W spotkaniach uczestniczyło około tysiąca uczniów.

Dominik Grabowski, podkom. Tomasz Kukułka, Wiktoria Litomiło, Piotr Chowitz, Halina Kajstura:

Więcej informacji na ten temat:

autor: Fabian Miszkiel

Idź do oryginalnego materiału