Tylko podczas minionego weekendu na drogach powiatu wieruszowskiego odnotowano dwie kolizje drogowe z udziałem dzikiej zwierzyny. Od początku 2025 roku na tym terenie było ich już dziewięć. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować się w takich sytuacjach.
Z nadejściem wiosny dzika zwierzyna coraz częściej pojawia się w lasach, na polnych drogach, a choćby na trasach szybkiego ruchu. Takie spotkania mogą być niebezpieczne – zarówno dla ludzi, jak i dla samych zwierząt. Tylko podczas minionego weekendu na drogach powiatu wieruszowskiego doszło do dwóch takich zdarzeń drogowych.
– Pierwsza z nich zaistniała w Galewicach, natomiast druga w Chotyninie. W obu przypadkach do kolizji doszło w podobny sposób. Sarna wbiegła wprost pod nadjeżdżający samochód, uszkadzając osobowe renault i seata. Niestety zwierzęta padły na miejscu i zostały zabezpieczone przez zarządcę dróg. Kierującym nic się nie stało, badanie alkomatem wykazało, iż byli trzeźwi – informuje st. asp. Piotr Siemicki z wieruszowskiej policji.
Warto o tym pamiętać! Co zrobić w przypadku kolizji ze zwierzęciem?
- Zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu.
- Włącz światła awaryjne i zabezpiecz miejsce zdarzenia.
- Nie próbuj samodzielnie podchodzić do rannego zwierzęcia – może być agresywne.
- Powiadom odpowiednie służby: policję lub zarządcę drogi.
– Na drogach biegnących przez lasy zwróćmy także uwagę znaki drogowe ostrzegające o dzikiej zwierzynie. Zmniejszmy prędkość i bądźmy gotowi do hamowania – apeluje st. asp. Piotr Siemicki. I dodaje, iż największa aktywność dzikich zwierząt przypada na godziny poranne i wieczorne, dlatego ważna jest wówczas obserwacja pobocza drogi.
– jeżeli na drodze nagle pojawi się zwierzę, najlepiej hamować w linii prostej, bez gwałtownych skrętów, aby nie stracić kontroli nad pojazdem – wskazuje st. asp. Piotr Siemicki.