Ceny kursów na prawo jazdy zależą w dużej mierze od wybranej kategorii, jednakże najpopularniejszą z nich jest kategoria B. W tym przypadku ostateczny koszt uzależniony jest między innymi od lokalizacji danego ośrodka szkoleniowego oraz jego renomy na rynku i wybranych przez kursanta udogodnień. Choć same kwoty widniejące na umowach ze szkołami jazdy dziś nie należą już do najniższych, warto pamiętać, iż na tym nie koniec. Dodatkowe wydatki pojawiają się już na samym początku przygody z kursem na prawo jazdy.
REKLAMA
Zobacz wideo 10 sekund do utraty prawa jazdy. Kierowcę czeka ponowny egzamin
Ile kosztuje prawo jazdy kat. B? Niektóre wydatki ciężko przewidzieć
Każdy przyszły kierowca zobowiązany jest do przejścia badania lekarskiego, którego celem jest potwierdzeni posiadania zdolności psychofizycznej do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Takie badanie przeprowadzane jest odpłatnie w Miejskim lub Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy, a jego podstawowa cena - bez zniżek od szkoły nauki jazdy - to 200 złotych. Warto zatem wziąć pod uwagę tę kwotę, gdy planuje się budżet na prawo jazdy. Tym bardziej iż ceny za kursów w ramach kategorii B wahają się zwykle od dwóch do choćby czterech tys. złotych. Standardowo jest to koszt między dwoma a trzema tys. złotych bez żadnych dodatkowych udogodnień dla kursanta. To wciąż nie koniec, ponieważ do tego mogą dochodzić wydatki związane z egzaminami wewnętrznymi, a później opłaty pobierane przez WORD przed oficjalnymi egzaminami. Na ten moment cena egzaminu teoretycznego wynosi około 50 złotych, natomiast praktycznego około 200 złotych. Ponadto warto zarezerwować sobie "kilka groszy" na dodatkowe jazdy przed egzaminem lub jazdy, które będą potrzebne kursantowi, gdy będzie miał problem z otrzymaniem pozytywnego wyniku.
Zobacz też: Najwyższy mandat w Polsce sieje postrach wśród kierowców. Za te wykroczenia można zapłacić podwójnie
Na przykładzie mojej rodziny wiem również, iż niekiedy szkoły jazdy "warunkowo" dopuszczają swoich kursantów do oficjalnego egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. To oznacza, iż taka osoba ma obowiązek opłacenia określonej liczby dodatkowych godzin praktycznych, a każda z nich to około 100 złotych. W ten sposób kwota wydana na prawo jazdy znów idzie do góry.
Kurs na prawo jazdy - cena. Na sam koniec trzeba jeszcze sięgnąć po ostatnią stówkę
Poza kategorią B istnieją również inne, które także wiążą się z dużymi wydatkami. Jak wyjaśniono na blogu JakJeździsz, za kurs na prawo jazdy dla kierowców pojazdów ciężarowych - kategoria C+E - należy zapłacić od trzech do ponad czterech tys. złotych. W przypadku kursu przyśpieszonego koszty mogą wzrosnąć choćby do około sześciu tys. złotych. Najtańszymi opcjami są natomiast:
prawo jazdy kategorii A1 - około 1,5-2,5 tys. złotych,
prawo jazdy A2 - około 1,5-2,5 tys. złotych,
prawo jazdy AM - około 1-2,5 tys. złotych.
Ostatnim krokiem przygody z robieniem prawa jazdy jest zaś wyrobienie tak zwanego plastiku. Aktualnie jest to koszt 100,50 złotych. Należy również pamiętać, iż wraz z nowym rokiem mogą pojawić się kolejne podwyżki.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.