W nocy z soboty na niedzielę (22-23 marca) w Tychach policjanci kontrolowali trzeźwość osób korzystających z hulajnóg elektrycznych. Efekt? Zatrzymanie czterech mężczyzn, którzy pijani zdecydowali się kierować tym jednośladem.
Niechlubnym rekordzistą okazał się 34-letni mieszkaniec Tychów. Okazało się, iż w organizmie miał ponad 2,3 promila alkoholu.
Przy okazji tyska policja przypomina, iż za jazdę rowerem czy hulajnogą elektryczną po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila) grozi mandat karny w wysokości 1000 zł. Natomiast za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) wysokość mandatu wzrasta do kwoty 2500 zł.
Jak podaje Komenda Miejska Policji w Tychach, hulajnogą elektryczną po drogach publicznych, mogą poruszać się osoby, które ukończyły 18 rok życia. Osoby poniżej tego wieku muszą uzyskać kartę rowerową lub prawo jazdy co najmniej kategorii: AM, A1, B1 lub T.
Zabronione jest korzystanie z hulajnogi elektrycznej na drogach publicznych przez dzieci poniżej 10 roku życia. Wyjątkiem od tej zasady jest poruszanie się na hulajnodze w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Kierujący hulajnogą elektryczną obowiązany jest korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, o ile są one wyznaczone. Gdy brak jest drogi dla rowerów, kierujący hulajnogą powinien korzystać z jezdni, o ile dopuszczalna prędkość na tym odcinku nie jest większa niż 30 km/h.
W przypadku, gdy brak jest drogi dla rowerów, a na jezdni dozwolony ruch przekracza 30 km/h wyjątkowo można skorzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, ale jedynie z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych z zachowaniem szczególnej ostrożności oraz obowiązkiem ustępowania pierwszeństwa pieszym i nieutrudniania im ruchu.
Dozwolone jest również przejeżdżanie hulajnogą przez przejazdy dla rowerzystów, ale w przypadku przejść dla pieszych należy przeprowadzić hulajnogę przez jezdnię.
Obowiązujące przepisy zabraniają:
- jazdy hulajnogą elektryczną w stanie nietrzeźwości, po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie,
- przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku,
- czepiania się pojazdów,
- ciągnięcia lub holowania innego pojazdu,
- jazdy po jezdni obok innego uczestnika,
- jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.
Przepisy nie nakazują noszenia kasku ochronnego podczas korzystania z hulajnogi elektrycznej. Jednakże, dla własnego bezpieczeństwa, warto zakładać go na głowę, ponieważ w razie upadku lub potrącenia, kask może uchronić przed poważnym urazem, a choćby uratować życie.
(J)