Niedawno informowaliśmy o ukrytych kosztach kursu na prawo jazdy, który współcześnie potrafi pochłonąć choćby około siedmiu tys. złotych. Wśród wydatków są także opłaty za egzaminy, które realizowane są w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Aktualnie cena egzaminu teoretycznego wynosi około 50 złotych, natomiast praktycznego około 200 złotych, jednakże wszystko zależy od lokalizacji placówki. Tyle samo trzeba zapłacić również za każdy egzamin poprawkowy. W związku z tym wiele osób robi wszystko, aby jak najszybciej zdobyć dokument uprawniający ich do prowadzenia pojazdów i zapomnieć o sprawie. Niestety niekiedy plany pokrzyżować może jeden najczęściej popełnianych błędów przez kursantów.
REKLAMA
Zobacz wideo 10 sekund do utraty prawa jazdy. Kierowcę czeka ponowny egzamin
Egzamin praktyczny na prawo jazdy. Kiedy może zostać przerwany?
Zadaniem egzaminatora jest weryfikacja umiejętności przyszłego kierowcy oraz jego znajomość obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Choć każdy kursant ma prawo do drobnych niedociągnięć, pewne błędy zwykle skutkują natychmiastowym zakończeniem egzaminu. Pierwszą z nich jest nieprawidłowe wykonywanie zadań na placu manewrowym (wyjazd za linię lub przewrócenie pachołka) lub niewłaściwe przygotowanie się do jazdy. W tym przypadku chodzi między innymi o niezapięte pasy, niedomknięte drzwi lub jazdę z zaciągniętym hamulcem ręcznym. Kolejne na liście są także:
ominięcie znaku "stop",
wymuszenie pierwszeństwa,
przejechanie na czerwonym świetle,
naruszenie znaku zakazu wjazdu lub zawracania,
przejechanie podwójnej linii ciągłej,
przekroczenie dozwolonej prędkości,
nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na wyznaczonym przejściu,
spowodowanie kolizji,
podjęcie niebezpiecznej próby wyprzedzania z niewłaściwej strony lub w miejscu niedozwolonym.
Egzamin może zostać przerwany również w innych sytuacjach, które podlegają indywidualnej ocenie egzaminatora z ramienia WORD. Wynik negatywny można uzyskać również w przypadku ignorowania pozostałych znaków drogowych lub nieprawidłowego korzystania z pasów ruchu, co zmniejszy bezpieczeństwo kierowcy, egzaminatora i pozostałych uczestników ruchu.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Teraz można obejrzeć własny egzamin
Wielu egzaminatorów decyduje się jednak na drugą szansę dla osób ubiegających się o prawo jazdy. Wówczas najczęściej proszą o ponowne wykonanie manewru, podczas którego nastąpił błąd. Niekiedy mogą także udzielić krótkiej informacji zwrotnej lub samemu wykonać dany manewr - oczywiście po wcześniejszym zakończeniu egzaminu. Wszystkie zdarzenia na drodze rozpatrywane są przez egzaminatora pod względem bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
Zobacz też: Ponad 40 tys. kontroli w ciągu doby. Policja wystawiała mandat średnio co 2 sekundy
Warto również pamiętać, iż wszystkie egzaminy praktyczne na prawo jazdy są dokładnie monitorowane. Ponadto od 2024 roku każdy WORD musi posiadać miejsce, którym kursanci lub ich pełnomocnicy mogą przeglądać zapisane nagrania. Zmiana w tej kwestii była istotnym krokiem w kierunku transparentności procesu zdobywania prawa jazdy.
Dziękuje my, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.