To kolejne tego typu zdarzenia, w których podróżujący hulajnogą nastolatkowie zostali ranni. – Apelujemy do dorosłych, aby zadbali o bezpieczeństwo dzieci wyposażając ich m.in. w kask – mówią funkcjonariusze.
W ostatnich dniach kwietnia, policjanci z dwóch komend: w Brodnicy i Świeciu interweniowali przy dwóch groźnych wypadkach z udziałem nastolatków, którzy podróżowali hulajnogą elektryczną. Przypomnijmy, iż przed świętami Wielkiej Nocy podobne tego typu zdarzenie – w miejscowości Przydwórz skończył się tragicznie, bo podróżująca hulajnogą 17-latka zmarła w szpitalu w wyniku poważnych obrażeń.
Policjanci z komendy w Brodnicy pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności wypadku, jaki miał miejsce w piątek, 25 kwietnia w Brzoziu. – Doszło tam do zdarzenia drogowego z udziałem chłopca przemieszczającego się hulajnogą po drodze gminnej – relacjonuje mł. asp. Paweł Dominiak z zespołu prasowego brodnickiej komendy i dodaje: – Wstępne czynności przeprowadzone przez mundurowych na miejscu zdarzenia i pod nadzorem prokuratora, wykluczyły udział innych uczestników ruchu drogowego, takich jak potrącenie czy kolizja z pojazdem. Brodniccy policjanci poinformowali, iż 12-latek, który podróżował hulajnogą został przetransportowany w ciężkim stanie do szpitala, a chłopca zabrano śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Do innego wypadku z udziałem nastolatków na hulajnodze doszło we wtorek, 29 kwietnia wieczorem w Świeciu. Tam dwóch chłopców poruszało się hulajnogą i w pewnym momencie stracili równowagę i upadli na ziemię. – 15-letni kierujący wraz z 11-letnim pasażerem z obrażeniami ciała, przewiezieni zostali do szpitala – przekazuje nadkom. Joanna Tarkowska z zespołu prasowego świeckiej komendy i dodaje, iż obaj nastolatkowie nie posiadali kasków ani innych zabezpieczeń ochronnych. – Próbki krwi uczestników zdarzenia pobraliśmy do badań na obecność alkoholu i środków odurzających – mówią policjanci i dodają, iż realizowane są czynności zmierzające do ustalenia szczegółowych przyczyn i okoliczności wtorkowego zdarzenia.
Seria wypadków z udziałem nastolatków na hulajnodze. Policjanci mówią o podstawowych zasadach
Funkcjonariusze przypominają o przepisach dotyczących podróży hulajnogą elektryczną. – To urządzenie transportu osobistego dla jednej osoby, poruszać się można nią z maksymalną prędkością 20 km/h, a aby kierować hulajnogą elektryczną należy ukończyć co najmniej 10 lat i posiadać kartę rowerową bądź prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – wyliczają mundurowi.
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h. jeżeli nie ma żadnej z wyżej wymienionych możliwości, dopuszczalne jest poruszanie się po chodniku według następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu. Częstym widokiem niestety jest jazda w dwie osoby. Co jest zabronione – za taką jazdę grozi mandat karny, a w przypadku osób poniżej 17 roku życia – skierowanie wniosku o ukaranie do sądu rodzinnego i nieletnich. Hulajnoga przeznaczona jest dla jednego użytkownika.
Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat będą mogły poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.