Sąd we Francji przyznał status uchodźcy mieszkance Strefy Gazy i jej dziecku ze względu na ryzyko prześladowań w razie powrotu na terytoria palestyńskie – podał we wtorek dziennik „L’Opinion”. Decyzja oceniana jest jako przełomowa. Wnioskodawcy powoływali się na metody stosowane przez armię izraelską.
Oceniając potencjalny wpływ tej decyzji na relacje francusko-izraelskie „L’Opinion” zauważa, iż może ona pogłębić obecny klimat nieufności wobec Paryża.
Decyzja krajowego sądu ds. azylu (CNDA) zapadła w piątek. Wydał ją zespół sędziowski w dziewięcioosobowym składzie, podczas gdy zwykle jest to trzech sędziów. Sąd uznał, iż wnioskujący mają podstawy, by obawiać się, iż będą prześladowani w razie powrotu na terytorium palestyńskie.
Z informacji podanych wcześniej przez dziennik „Le Monde” wynika, iż 47-letnia kobieta, która zwróciła się do CNDA mieszkała w mieście Bajt Lahija, na północy Strefy Gazy. Jej dom został częściowo zniszczony podczas bombardowania i jej 11-letni syn został ranny w nogi. Kobieta otrzymała pomoc od ambasady Francji. Została wraz z synem przewieziona do Egiptu, a w styczniu 2024 roku trafiła do Francji.
Zwracając się do CNDA, kobieta argumentowała w swoim wniosku, iż „armia izraelska ucieka się do nierozróżniających technik prowadzenia wojny (tj. bez rozróżnienia celów cywilnych i wojskowych – PAP) wobec ludności cywilnej”, opierając się na tym, iż cywile ci są Palestyńczykami.
Sąd przed wydaniem decyzji przeanalizował publicznie dostępne źródła o wojnie w Strefie Gazy, w szczególności dane Organizacji Narodów Zjednoczonych. Uznał w rezultacie, iż metody prowadzenia wojny w Strefie Gazy są o takiej wadze, ze względu na ich rodzaj i powtarzający się charakter, iż „mogą być uważane za akty prześladowań”.
Do tej pory Palestyńczycy uzyskiwali we Fracji tzw. ochronę uzupełniającą, która jest przyznawana osobom nie mającym podstaw do statusu uchodźcy. Decyzja CNDA jest więc krokiem naprzód, jeżeli chodzi o możliwy zakres ochrony. Między styczniem i majem br. Francja otrzymała 100 wniosków o azyl od osób z terytoriów palestyńskich. (PAP)