Rok 2024 nie był bezpieczny na drogach. Policjanci podają tragiczne statystyki wypadków

metropoliabydgoska.pl 10 godzin temu

Porównywalna liczba wypadków, co w 2023 roku, ale w minionych dwunastu miesiącach było więcej ofiar i osób rannych – kujawsko-pomorscy policjanci podsumowali 2024 rok na drogach, który – najdelikatniej rzecz ujmując – do najbezpieczniejszych nie należał.

Praktycznie nie było dnia, w którym służby w województwie nie odebrałyby zgłoszenia o wypadku drogowym. – Liczba wypadków w 2024 roku nieznacznie odbiega od roku 2023 – nie ukrywa nadkom. Przemysław Słomski z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Policyjne statystyki za 2024 rok. Więcej ofiar i rannych w wypadkach drogowych

Czas więc zerknąć do statystyk, które przedstawia Komenda Wojewódzka Policji. Te muszą budzić niepokój, bo praktycznie taka sama była liczba wypadków, a tych w minionych dwunastu miesiącach było 791. – To o jeden wypadek więcej niż w 2023 r. – przyznaje nadkom. Słomski. Tragiczniejszy jest jednak bilans tych zdarzeń, bo tylko w dwunastu miesiącach 2024 roku, śmierć na drogach poniosły 124 osoby (dla porównania w 2023 r., zginęło 108 osób). – Te dane są o niemal 15% wyższe niż w analogicznym okresie 2023 r. – nie ukrywają funkcjonariusze i precyzują, iż więcej było także osób rannych w wypadkach – 909 w 2024, przy 862 rannych dwanaście miesięcy wcześniej.

Mniej za to było wypadków z udziałem pieszych, bo tych w ubiegłym roku zarejestrowano 179, a zginęło w nich 17 osób, przy 224 wypadkach w 2023 r. i niemal 35 ofiarach.

Policjanci przytaczają kolejną niepokojącą statystykę. – Niestety, odnotowaliśmy wzrost liczby wypadków spowodowanych przez kierowców znajdujących się pod wpływem alkoholu – alarmują i przekazują, iż w minionych dwunastu miesiącach miało miejsce 57 takich zdarzeń, w których zginęło dziewięć osób, a w 2023 roku zanotowano 53 zdarzenia, a zginęło wtedy trzynaście osób. W ubiegłym roku, mundurowi przeprowadzili niemal 900 tysięcy badań na zawartość alkoholu w organizmie. – Dzięki działaniom policjantów, ujawnionych zostało 6 058 nietrzeźwych kierujących – mówi dalej nadkom. Przemysław Słomski, precyzując, iż wykonano ponad 14 tysięcy więcej badań niż w 2023 r., gdy wpadło 6 942 kierowców, którzy prowadzili auto, będąc pod wpływem alkoholu. Nadkom. Słomski informuje ponadto, iż tylko w ciągu minionych dwunastu miesięcy 1 001 kierujących zostało zatrzymanych za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. – W 3 125 przypadkach, funkcjonariusze zatrzymali kierowcom prawo jazdy. To jest o 176 więcej w porównaniu do roku poprzedzającego – podkreśla.

Te statystyki mogą ulec zmianie, bo – jak udało nam się dowiedzieć – na początku roku zmarła w szpitalu 82-latka, która została potrącona przez samochód na przejściu dla pieszych przy Broniewskiego na bydgoskim Błoniu.

Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach? Policjanci mówią o planach na najbliższe dwanaście miesięcy

Policjanci zapewniają: – Dla osób stwarzających realne zagrożenie w ruchu drogowym nie było, niema i nie będzie żadnej taryfy ulgowej. Co zatem planują w ciągu tych dwunastu miesięcy? – Z pewnością głównym celem będzie dalsze ograniczanie liczby wypadków drogowych, a co za tym idzie prowadzenie kontroli kierujących oraz działań edukacyjnych – wylicza Słomski i dodaje, iż dużo uwagi mundurowi będą poświęcać bezpieczeństwu pieszych i ich widoczności na drodze, ale nie tylko. – W nowym roku celem będą także m.in. nauka udzielania pierwszej pomocy czy podniesienie bezpieczeństwa użytkowników jednośladów – przyznaje.

Na Kujawach i Pomorzu, policjanci realizują działania kontrolno-prewencyjne na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego, a do ich realizacji bardzo często używają dronów, jak np. niedawno na krajowej 10 w Przyłubiu. Cyklicznie realizowane są akcje „Prędkość”, „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” czy „Trzeźwy kierujący”. – Zdecydowanie nie będzie taryfy ulgowej wobec nietrzeźwych kierujących oraz znajdujących się pod wpływem środków odurzających – zapowiadają mundurowi i zapewniają na koniec: – Nie ustajemy w naszych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i zapewniamy, iż w 2025 roku dołożymy wszelkich starań, aby był bezpieczniejszy niż w roku ubiegłym.

Idź do oryginalnego materiału