Przewożenie psa w samochodzie może cię sporo kosztować. Za to dostaniesz wysoki mandat

g.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/Maryna Prokopenko


Wiele osób przewozi psa w samochodzie trzymając go na kolanach lub pozwalając swobodnie leżeć na tylnej kanapie. Mało kto wie, iż popełnia w ten sposób ogromny błąd. Nie tylko naraża się na mandat, ale również na poważny uszczerbek na zdrowiu swoim i pupila.
Decydując się na psa trzeba pamiętać nie tylko o jego wyżywieniu i spacerach, ale również o bezpieczeństwie. Tyczy się to szczególnie podróży samochodem. Wiele osób wpuszcza swojego pupila do auta i pozwala mu swobodnie chodzić po tylnej kanapie w trakcie jazdy, a to jest ogromny błąd. Za takie zachowanie można dostać mandat. Jak zatem powinniśmy przewozić zwierzęta?


REKLAMA


Zobacz wideo Katarzyna Topczewska o reagowaniu na przemoc wobec zwierząt: Zbierajmy dowody, nagrajmy film, róbmy zdjęcia, wezwijmy policję


Przewóz psa w samochodzie: przepisy. O czym pamiętać przed podróżą?
Kwestia przewożenia psa w samochodzie jest bardziej skomplikowana, niż mogłoby się wydawać. Polskie prawo nie określa bowiem konkretnego sposobu, jak należycie transportować pupila ani jakich środków zabezpieczających można do tego użyć. Nie oznacza to jednak, iż zupełnie pominięto tę kwestię w przepisach. Określa ją między innymi art. 3 ust. 1 Prawa o ruchu drogowym.


Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga - szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie


- brzmi zapis. Jak jednak odnosi się to do przewożenia zwierząt? Jak wyjaśnili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Piszu na swojej stronie internetowej, niezabezpieczony pies w samochodzie stwarza duże ryzyko dla osób znajdujących się w pojeździe. Może rozpraszać kierowcę, a w przypadku gwałtownego hamowania lub wypadku istnieje ryzyko, iż pupil uderzy w innego pasażera lub stanie mu się krzywda, co z kolei podchodzi pod znęcanie się nad zwierzętami. W związku z tym, zgodnie z art. 60. ust. 1 Kodeksu drogowego, za przewożenie niezabezpieczonego psa można dostać mandat w wysokości choćby do 500 złotych.
Zobacz też: Kierowca Ubera wywiesił listę zasad. W tym samochodzie "nie chcę słuchać twoich rozmów"


Jak przewozić psa w samochodzie, żeby nie dostać mandatu? Pamiętaj o tych zasadach
W tym miejscu pojawia się pytanie, jak poprawnie przewieźć ukochanego pupila w samochodzie? Przede wszystkim należy go zabezpieczyć przed nagłą zmianą położenia. W tym celu można użyć specjalnych pasów dla psów z szelkami, transportera lub klatki. Co więcej, trzeba pamiętać, iż zwierzę nie może ograniczać widoczności drogi lub łatwego dostępu kierowcy do urządzeń służących prowadzeniu pojazdu. Musimy też zapewnić psu dostęp do świeżego powietrza, a w przypadku dłuższej trasy także wodę oraz krótkie postoje na załatwienie potrzeb fizjologicznych.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału