Wystarczy chwila nieuwagi, sekunda zawahania, o pół metra zbyt późno naciśnięty hamulec. Gdy za kierownicą siada osoba pijana, w grę wchodzi tragedia. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, iż codziennie polskimi drogami porusza się średnio ponad 250 kierowców pod wpływem alkoholu. I co jakiś czas policjanci informują o niechlubnych rekordzistach, których wynik na alkomacie zbliża się do granic możliwości ludzkiego organizmu.
Dla przypomnienia: w Polsce obowiązuje limit 0,2 promila alkoholu we krwi dla kierowców. Wynik pomiędzy 0,2 a 0,5 promila oznacza stan „po użyciu alkoholu”, powyżej 0,5 – stan nietrzeźwości. Warto pamiętać, iż już przy 1 promilu pojawiają się wyraźne zaburzenia równowagi i percepcji, przy 2 – znaczne upośledzenie funkcji motorycznych, a 3–4 promile to stan zagrażający życiu, prowadzący u wielu osób do utraty przytomności. Śmierć z powodu zatrucia alkoholem może nastąpić już przy 4–5 promilach. Mimo to rekordziści na polskich drogach osiągają choćby więcej.
Z patologią starają się walczyć policjanci, którzy regularnie prowadzą wyrywkowe kontrole mające na celu wyeliminowanie pijanych kierowców. Te prowadzone są w centrach wielkich miast, ale także na terenie małych wiosek, gdzie często słyszy się, iż „tu policja nie zagląda”.
Kolejny taki dramatyczny przypadek miał miejsce przedwczoraj. Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim patrolowali teren w miejscowości Płóczki Dolne. Ich uwagę przykuł kierowca Volkswagena, którego sposób jazdy wskazywał na możliwe spożycie alkoholu. Podejrzenia potwierdziły się niemal natychmiast.
– Po zatrzymaniu i sprawdzeniu stanu trzeźwości kierowcy, alkomat wskazał blisko 4 promile alkoholu w organizmie. 39-letni mieszkaniec powiatu lwóweckiego stał się tym samym niechlubnym rekordzistą w ostatnim czasie. – przyznaje młodszy aspirant Olga Łukaszewicz oficer prasowa KPP w Lwówku Śląskim.
Tym razem dzięki szybkiej reakcji policjantów nie doszło do tragedii na drodze. Mężczyzna za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowie teraz przed sądem. Grożą mu surowe konsekwencje, w tym wysoka grzywna, zakaz prowadzenia pojazdów, a choćby kara więzienia do lat 3.
Policja po raz kolejny apeluje do mieszkańców o niepozostawanie obojętnym, gdy ktoś decyduje się na jazdę po alkoholu.
– Nie bądź obojętny – reaguj, jeżeli podejrzewasz, iż ktoś nietrzeźwy wsiada za kierownicę. – przypomina mł. asp. Olga Łukaszewicz z Komendy Powiatowej Policji w Lwówku Śląskim, która dodaje, iż często jeden telefon na numer alarmowy 112 może uratować czyjeś życie.