Policjanci z białostockiego oddziału prewencji zatrzymali do kontroli kierowcę alfy, który prowadził pojazd pod wpływem alkoholu i miał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. 46-letni obywatel Ukrainy, aby uniknąć odpowiedzialności, próbował wręczyć funkcjonariuszom łapówkę. Został zatrzymany i trafił do policyjnego aresztu. Za próbę przekupstwa grozi mu kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Zatrzymanie kierowcy alfy
Podczas rutynowej kontroli drogowej, policjanci zatrzymali samochód marki Alfa Romeo, którym kierował 46-letni mężczyzna. Już po krótkiej rozmowie z kierowcą, funkcjonariusze zauważyli, iż znajduje się on pod wpływem alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, iż miał ponad 0,6 promila alkoholu we krwi, co oznacza, iż prowadził pojazd w stanie nietrzeźwości.
Dalsze sprawdzenie mężczyzny w policyjnym systemie ujawniło, iż posiada on aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, który będzie obowiązywał jeszcze przez kolejny rok. Pomimo zakazu i stanu nietrzeźwości, mężczyzna postanowił wsiąść za kierownicę, co naraziło innych uczestników ruchu drogowego na poważne niebezpieczeństwo.
Próba przekupstwa
Kiedy funkcjonariusze poinformowali kierowcę, iż nie będzie mógł kontynuować jazdy, 46-latek postanowił uniknąć odpowiedzialności poprzez próbę przekupstwa. Mężczyzna włożył do dowodu rejestracyjnego banknot o wartości 100 dolarów amerykańskich i poprosił policjantów, aby go puścili, obiecując, iż „nic nikomu nie powie”. Policjanci natychmiast zareagowali, zatrzymując kierowcę za próbę łapownictwa.
46-latek został przewieziony do policyjnego aresztu, gdzie postawiono mu zarzut wręczenia korzyści majątkowej funkcjonariuszom publicznym. Kodeks karny przewiduje za takie przestępstwo karę do 10 lat pozbawienia wolności.
Konsekwencje prawne
Mężczyzna odpowie nie tylko za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu i naruszenie sądowego zakazu, ale również za próbę wręczenia łapówki. Każde z tych przestępstw niesie ze sobą poważne konsekwencje prawne. Próba przekupstwa funkcjonariuszy publicznych to przestępstwo, za które polskie prawo przewiduje surową karę – do 10 lat więzienia. Dodatkowo kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz złamanie sądowego zakazu mogą skutkować kolejnymi sankcjami, w tym wydłużeniem zakazu prowadzenia pojazdów oraz karą grzywny lub pozbawienia wolności.
Zobacz nagranie