Prawo jazdy od 17. roku życia. Nowe przepisy już w 2025 roku. To prawdziwa rewolucja w ustawie

wrc.net.pl 1 tydzień temu

Już w przyszłym roku o prawo jazdy będzie mogła ubiegać się osoba, która ukończy 17. rok życia. Rewolucyjne zmiany mają zostać przyjęte w pierwszym kwartale 2025 roku. Mowa tutaj zatem o potężnych zmianach. Niemal od zawsze jesteśmy przyzwyczajeni do faktu, iż uprawnienia do kierowania pojazdami można uzyskać w wieku 18 lat. Przynajmniej jeżeli chodzi o kategorię B. Teraz do egzaminu będą mogły przystąpić o rok młodsze osoby. Pod jakimi warunkami?

Prawo jazdy od 17. roku życia. To się dzieje!

8 listopada w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy wpis. Mowa tutaj o projekcie, za który odpowiedzialny jest Sekretarz Stanu Stanisław Bukowiec. Przedmiotem projektu jest zmiana ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Otóż projekt zakłada, iż prawo jazdy będzie mogło być wydawane osobom, które osiągnęły wiek 17 lat. Podstawą będzie tutaj zgoda rodziców. A więc 17-latek nie będzie mógł podjąć tej decyzji samodzielnie. Jako osoba niepełnoletnia będzie potrzebował pisemnej zgody rodziców.

Obraz Zdravko Shishmanov z Pixabay

W wykazie możemy przeczytać, iż w pracach przeanalizowano modele przyjęte m.in. w Austrii, Francji, czy Holandii. Osoba niepełnoletnia, ale posiadająca już prawo jazdy, będzie objęta dodatkowymi przepisami. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, iż kierowca do ukończenia 18. roku życia będzie mógł poruszać się samochodem wyłącznie w towarzystwie dorosłego i doświadczonego kierowcy. W tym momencie nie znamy szczegółów, natomiast projekt zakłada, iż katalog osób uprawnionych do jazdy z młodym kierowcą nie będzie nadmiernie ograniczony.

Inne przepisy dotyczące alkoholu i prędkości

Młody, niepełnoletni kierowca na okresie próbnym będzie musiał liczyć się z nieco innymi przepisami. Mowa tutaj m.in. o przepisach dotyczących alkoholu. Jest to oczywiste i powinno rozumieć się samo przez siebie, natomiast młody kierowca będzie musiał wykazać się absolutną trzeźwością. Nie ma tutaj mowy o żadnych „widełkach”. Zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu zawsze będzie musiała wynosić 0,00. Jak już wspominałem, powinno się to rozumieć samo przez siebie. Nie tylko w kwestii prowadzenia pojazdu. Ale również w kwestii tego, iż kupno i spożycie alkoholu możliwe jest od ukończenia 18. roku życia.

Obraz Tim Hill z Pixabay

Młodego kierowcę obowiązywały będą też inne ograniczenia prędkości. Będzie to 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h poza terenem zabudowanym oraz 100 km/h na autostradach i drogach ekspresowych. I w zasadzie to tyle. Planowane przyjęcie projektu przez Radę Ministrów zakłada pierwszy kwartał 2025 roku. Podsumowując, o prawo jazdy będzie mogła ubiegać się osoba, która ukończy 17. rok życia. Potrzebna będzie do tego pisemna zgoda rodziców. Następnie młody kierowca będzie musiał podróżować w towarzystwie dorosłego, doświadczonego kierowcy. Będzie też musiał stosować się do przepisów dotyczących alkoholu i prędkości. To niewielki „koszt” biorąc pod uwagę tego, jakie możliwości otwierają się teraz przed młodzieżą.

Idź do oryginalnego materiału