Do 2013 roku prawo jazdy wydawane było bezterminowe. Później przepisy uległy zmianie i w tej chwili Polacy otrzymują "plastik" istotny wyłącznie w określonym terminie. Większość uprawnień wydawanych jest na okres 15 lat. Wyłącznie prawa jazdy kategorii "zawodowych" - C i D - tracą swoją ważność już po pięciu latach. To wynika z unijnych przepisów, które weszły w życie właśnie w 2013 roku i wprowadziły nowy, jednolity wzór dokumentu dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Wskutek tego pod lupę trafiły tak zwane prawa jazdy bezterminowe.
REKLAMA
Zobacz wideo 10 sekund do utraty prawa jazdy. Kierowcę czeka ponowny egzamin
Wymiana prawa jazdy w Polsce. Termin zbliża się wielkimi krokami
W związku z nowelizacją przepisów, a dokładniej Ustawy o kierujących pojazdami art. 124, kierowcy posiadający prawa jazdy wydane bezterminowo również będą zobowiązani do ich wymiany.
Od 19 stycznia 2013 r. każdy nowo wydany dokument prawa jazdy zawiera administracyjny okres ważności, stosownie do kategorii prawa jazdy. Ustawa o kierujących pojazdami (art. 124) przewiduje, iż prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą podlegać obowiązkowej wymianie w latach 2028-2033
- przekazała w rozmowie z serwisem Dziennik.pl Anna Szumańska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Infrastruktury. Na ten moment "szacowana liczba dokumentów podlegających wymianie to około 15 mln sztuk". Wymiany mają rozpocząć się w 2028 roku, ponieważ dokładnie wtedy ważność stracą również pierwsze prawa jazdy wydane na okres 15 lat.
Wniosek o wydanie prawa jazdy. Jak wymienić dokument?
Zgodnie z przepisami wymiana bezterminowego prawo jazdy ma odbywać się w terminie od 19 stycznia 2028 roku do dnia 18 stycznia 2033 roku. Wówczas takich kierowców będą obowiązywać te same zasady, co pozostałych. Uzyskany przez nich dokument będzie istotny maksymalnie przez 15 lat. Istotne jest natomiast to, iż przy wymianie nie trzeba będzie wykonywać badań lekarskich. Wystarczy udać się do urzędu miasta lub starostwa, złożyć wniosek o nowe prawo jazdy i wnieść opłatę - wynoszącą w tej chwili 100,50 złotych. Podczas składania wniosku niezbędne będą między innymi: aktualne zdjęcie, potwierdzenie opłaty za prawo jazdy, dowód osobisty albo paszport i stare prawo jazdy.
Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana. Jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają
- zapewnia Anna Szumańska. Obowiązek wymiany dokumentu następuje również, w momencie gdy:
zmienimy imię lub nazwisko,
któraś z kategorii prawa jazdy straciła ważność.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.