Trzy razy, w niedzielę 12 stycznia, wyjeżdżali strażacy do pożarów sadzy kominowej. Te miały miejsce w Oględzie i Opaleńcu oraz przy ulicy Zawodzie w Przasnyszu.
W niedzielę, 12 stycznia doszło do trzech pożarów sadzy w kominie. Pożary wybuchły w miejscowościach: Oględa i Opaleniec – w budynkach jednorodzinnych oraz w Przasnyszu – w budynku wielorodzinnym przy ulicy Zawodzie.
– W każdym z przypadków zastosowano standardowe działania polegające na ugaszeniu pożaru sadzy przy użyciu sita kominowego i piasku – informuje kpt. Piotr Kuligowski, zastępca komendanta powiatowego PSP w Przasnyszu.
Pożar sadzy to zjawisko, któremu towarzyszy bardzo głośny szum, spowodowany trwającą gwałtowną reakcją spalania w przewodzie. Często z komina wydobywają się również strzelające iskrami płomienie ognia oraz ciemny dym. Pożarowi sadzy towarzyszy bardzo wysoka temperatura, przekraczająca 1000°C, mogąca doprowadzić do rozszczelnienia się komina, co w konsekwencji może być przyczyną zapalenia się elementów konstrukcji budynku.
Do większości tych zdarzeń nie doszłoby, gdyby użytkownicy wykonywali okresowe, wymagane przepisami przeglądy przewodów kominowych.
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Przasnyszu informuje, iż zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:
- cztery razy w roku, nie rzadziej niż raz na 3 miesiące w obiektach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
- dwa razy w roku, nie rzadziej niż raz na pół roku w obiektach opalanych paliwem gazowym i ciekłym (olejem opałowym),
- co najmniej raz w miesiącu, o ile przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
- co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.
Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zobowiązuje właścicieli i zarządców obiektów budowlanych do kontrolowania przynajmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych.
Za stwierdzone nieprawidłowości związane z przewodami kominowymi PSP może nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych.
j.b.