Aż trzech pijanych kierowców zatrzymali policjanci na terenie powiatu wieluńskiego tylko w ciągu jednego weekendu. Jeden z nich jechał przez teren zabudowany z prędkością 111 km/h. Mundurowi zatrzymali też jednego kierowcę, który wsiadł za kółko mimo aktywnego zakazu prowadzenia pojazdów.
10 maja 2025 roku jako pierwszy w ręce mundurowych wpadł 49-latek. Policjanci zatrzymali go do kontroli drogowej w Skomlinie w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Mężczyzna jechał audi w terenie zabudowanym z prędkością 111 km/h i tym samym przekroczył dopuszczalną prędkość o 61 km/h. Przy okazji sprawdzono również stan trzeźwości kierowcy. Badanie alkomatem wykazało, iż miał 0,62 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali mu prawo jazdy i ukarali go mandatem za popełnione wykroczenie.
Tego samego dnia innego kierowcę audi zatrzymali w miejscowości Dębina policjanci z komisariatu w Osjakowie. Podczas rozmowy z 35-latkiem stróże prawa wyczuli od niego woń alkoholu. Badanie alkomatem wykazało, iż kierowca miał ponad 1,6 promila alkoholu w organizmie.
Trzeci z nietrzeźwych kierowców został wyeliminowany z ruchu przez wieluńskich mundurowych 11 maja 2025 roku w miejscowości Mierzyce. 41-latek kierował hyundaiem mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Zgodnie z aktualnymi przepisami zabezpieczono pojazd, którym kierował. Samochód oddano na przechowanie osobie godnej zaufania z zastrzeżeniem, iż pozostanie on do dyspozycji organów ścigania.
– Wszyscy nieodpowiedzialni kierowcy stracili uprawnienia do kierowania, ponadto odpowiedzą przed sądem za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Zgodnie z kodeksem karnym tego typu przestępstwo zagrożone jest karą do 3 lat więzienia – informuje asp. sztab. Katarzyna Grela z wieluńskiej policji.
W miniony weekend, dokładnie 10 maja 2025 roku, w Wierzchlesie mundurowi zatrzymali też kierowcę z aktywnym sądowym zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych. 56-latek odpowie teraz za popełnione przestępstwo przed sądem. Zgodnie z kodeksem karnym za kierowanie pojazdem mechanicznym pomimo sądowego zakazu grozi do 5 lat pozbawienia wolności.
Kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu jest niezwykle niebezpieczne i stanowi poważne zagrożenie dla życia i zdrowia zarówno kierującego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. choćby niewielka ilość alkoholu w organizmie może znacznie obniżyć koncentrację, wydłużyć czas reakcji i upośledzić zdolność oceny sytuacji na drodze – podkreśla asp. sztab. Katarzyna Grela.