Akt oskarżenia przeciwko posłowi Konfederacji
Do Sądu Rejonowego w Nowym Sączu trafił akt oskarżenia przeciwko posłowi Konfederacji Ryszardowi Wilkowi. Parlamentarzysta jest oskarżony o znieważenie policjantów, zmuszanie jednego z funkcjonariuszy do przerwania interwencji i naruszenie jego nietykalności cielesnej. Do zdarzenia doszło w maju ubiegłego roku w Kamionce Małej w woj. małopolskim. Policjanci dostali wtedy zgłoszenie o nietrzeźwym mężczyźnie blokującym ruch na jezdni. "Mężczyzna okazał funkcjonariuszom legitymację poselską. W trakcie podejmowanej wobec niego interwencji, mającej na celu ochronę jego życia i zdrowia, Ryszard W. groził funkcjonariuszowi Policji pobiciem, naruszył jego nietykalność cielesną, a nadto znieważył policjantów, kierując wulgaryzmy pod ich adresem" - informuje prokuratura.
REKLAMA
Komentarz Ryszarda Wilka
Jak przekazała Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu, Ryszard Wilk przyznał się do winy, a "w swoich wyjaśnieniach potwierdził poczynione w sprawie ustalenia faktyczne i okoliczności popełnienia zarzuconych mu przestępstw". - Po tym zajściu spotkałem się osobiście z policjantami i przeprosiłem za tę sytuację. Wpłaciłem również swoje całe miesięczne uposażenie na rzecz Fundacji Pomocy Wdowom i Sierotom po Poległych Policjantach i zgodnie z zapowiedziami zrzekłem się immunitetu w pierwszym możliwym terminie. Odpowiem za swoje czyny przed sądem jak każdy inny obywatel - przekazał parlamentarzysta w rozmowie z tvn24.pl. - Wstyd mi za tamte wydarzenia, ale czasu nie cofnę. Nie będę ukrywał, iż tamte wydarzenia miały związek z moim problemem alkoholowym - zaznaczył.
Zobacz wideo Tak niedawno Mentzen mówił o Nawrockim. "Cwaniak", "byłby wielkim frajerem"
Choroba alkoholowa posła Konfederacji
Podczas jednego z posiedzeń w lutym tego roku Ryszard Wilk został wyproszony z sali plenarnej Sejmu w związku z podejrzeniem dotyczącym nietrzeźwości. Polityk potwierdził potem, iż walczy z uzależnieniem od alkoholu. "Starałem się sumiennie wykonywać obowiązki (...). Podejmowałem próby, żeby temu zaradzić, jednak, jak się okazało, te próby zawiodły" - wskazał na portalu X. Zadeklarował, iż rozpocznie terapię i podda się leczeniu.
Gdzie szukać pomocy?
Jak wskazuje na swojej stronie Rzecznik Praw Pacjenta, osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych mogą szukać pomocy w ramach NFZ w poradni leczenia uzależnień, oddziale dziennym lub ośrodku całodobowym. "Wystarczy, iż osoba uzależniona skontaktuje się z wybraną poradnią, a następnie zarejestruje na terapię i poczeka na swoją kolej. Warto zaznaczyć, iż w tym przypadku nie ma rejonizacji, pacjent może zgłosić się do dowolnego podmiotu leczniczego, niezależnie od jego miejsca zamieszkania" - czytamy. Szczegółowe informacje można znaleźć m.in. na stronie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.
Czytaj również: Kto zyska na debacie? To może być walor Trzaskowskiego. "Potencjał do demobilizacji"Źródła: Prokuratura Okręgowa w Nowym Sączu, tvn24.pl, Ryszard Wilk na portalu X, Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom