Poniedziałkowy przegląd przepisów ruchu drogowego, których prawdopodobnie nie znasz

spidersweb.pl 1 rok temu

Prawo o ruchu drogowym jest tak skomplikowane, iż nie da się przestrzegać go w całości. choćby nie próbujcie. Są jednak sytuacje, z którymi spotykamy się stale, gdzie wszyscy jadą niezgodnie z przepisami i choćby tego nie wiedzą. Zapraszam na poniedziałkowy przegląd przepisów ruchu drogowego, których możecie się nie spodziewać.

Na pewno są wśród nas ludzie, którzy znają prawo o ruchu drogowym na wyrywki. Ja staram się je znać w tych aspektach, w których jest mi to potrzebne. Znam choćby numery artykułów, którymi czasem się podpieram przy pisaniu moich wpisów, to znacznie przyspiesza pracę. Czasem jednak natrafiam na sytuację, gdzie jestem absolutnie pewny, iż prawie wszyscy jadący w tym miejscu nie znają przepisów i ja muszę jechać tak samo jak oni, bo inaczej dojdzie do wypadku. Zapraszam na przegląd niespodziewanych przepisów prawa o ruchu drogowym.

[1] Znaki poziome nie obowiązują bez pionowych

Jest to n a g m i n n a sytuacja na parkingach pod supermarketami, gdzie mamy informację iż na całym terenie obowiązują przepisy ruchu drogowego, a potem mamy do czynienia z wyjazdem z alejki parkingowej oznaczonym tylko trójkątami na asfalcie. Te trójkąty nie mają żadnego znaczenia. Można je śmiało ignorować, jeżeli nie łączą się ze znakiem A-7, czyli „ustąp pierwszeństwa przejazdu”. W takiej sytuacji obowiązuje standardowa reguła prawej ręki. Drugą nagminną sytuacją, gdzie znak poziomy nie jest połączony z pionowym są wymalowane pasy dla pieszych na drogach rowerowych. jeżeli rowerzysta nie ma przed sobą znaku D-6, tj. przejście dla pieszych, to może po prostu przeciąć te pasy i nie przejmować się łażącymi po nich pieszymi. To głupie, ale tak jest. Źródło: Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych, art. 2.

[2] Nie możesz zjechać z ronda wewnętrznym pasem

Wskutek braku szczegółowych definicji ronda w prawie o ruchu drogowym, należy na nim stosować takie same zasady jak na każdym innym, zwykłym skrzyżowaniu. W związku z tym zupełnie nielegalne i zagrożone mandatem jest zjeżdżanie do wyjazdu z ronda z wewnętrznego pasa. choćby jeżeli ustąpimy wszystkim jadącym pasem zewnętrznym, przez cały czas nie wolno nam wykonać tego manewru. Wewnętrzny pas służy do wyprzedzania albo omijania innych uczestników ruchu. Dokładnie tak samo jak nie wolno nam skręcić w prawo z lewego pasa na drodze dwujezdniowej o 4 pasach ruchu. Nie możesz tak zrobić, chyba iż chcesz obskoczyć mandat 150 zł. Źródło: Prawo o ruchu drogowym, art. 22 ust. 2

[3] Nie możesz wyprzedzać samochodu, który ma włączony lewy kierunkowskaz

Mówi o tym art. 24 ust. 5 prawa o ruchu drogowym. jeżeli wyprzedzasz dajmy na to 3 samochody i na wysokości wyprzedzania drugiego auta zobaczysz, iż ostatni wyprzedzany pojazd ma włączony lewy kierunkowskaz, to nie wolno ci go wyprzedzić. Musisz zjechać na swój pas, licząc iż zostaniesz wpuszczony/a (teoretycznie w sytuacji zagrożenia osoba wyprzedzana musi cię wpuścić), a następnie możesz wyprzedzić go tylko z prawej strony. Pisaliśmy wiele razy o wypadkach, do których dochodziło dokładnie w takiej sytuacji. Przypomnę, iż kierowca z kierunkowskazem nie może zacząć wyprzedzania, kiedy jest wyprzedzany, ale może skręcić w lewo, opierając się na zasadzie ograniczonego zaufania. Może przyjąć, iż inni kierowcy znają przepisy i wiedzą, iż nie wolno wyprzedzać pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo. Oczywiście i tak musi spojrzeć w lusterko, ale jeżeli ma włączony kierunkowskaz, to wyprzedzanie go jest wykluczone.

[4] Nie możesz przypiąć roweru do znaku drogowego przy jezdni

Artykuł 47 ust. 3 pozwala parkować rower przy krawędzi drogi dla pieszych oddalonej od jezdni, czyli możesz przypiąć go do płotu. O dziwo, nie możesz tego samego zrobić z motorowerem, co jest co najmniej zagadkowe, ponieważ motorower i rower co do zasady są tej samej wielkości. Są jednak warunki: rower musi stać równolegle do chodnika, więc jeżeli trafisz na fragment gdzie łatwiej jest go przypiąć prostopadle, nie możesz tego zrobić nie łamiąc prawa. Musisz też pamiętać, iż chodnik na którym zostawiasz rower musi mieć co najmniej 1,5 m szerokości. Niedozwolone jest natomiast przypinanie roweru do znaku drogowego stojącego bezpośrednio przy jezdni, niezależnie od tego czy stoi prostopadle czy równolegle – zdanie z art. 47 brzmi: „jak najbliżej zewnętrznej krawędzi drogi dla pieszych najbardziej oddalonej od jezdni”.

[5] Nie możesz korzystać z CB-radia podczas jazdy

Tak, na serio. Trzymanie mikrofonu w ręku podczas jazdy jest zakazane. Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku – mówi nam art. 45, a my możemy zastanowić się, czym jest telefon. Otóż telefon według słownikowej definicji to urządzenie umożliwiające prowadzenie rozmów na odległość. CB-Radio całkowicie wypełnia to kryterium. Tym sposobem trzymanie tzw. gruszki w ręku podczas prowadzenia pojazdu nie jest dozwolone i grozi za to 500 zł oraz 12 punktów karnych. Nie wiem czy ktokolwiek został za to ukarany, ale przepis jak najbardziej istnieje i obowiązuje.

Fot. Pixabay

[6] Nie możesz gwałtownie wyprzedzać pieszych jadąc hulajnogą elektryczną po chodniku. Rowerem też nie

Grozi za to 300 zł mandatu. Chodzi o art. 33 ust. 6 i 33c ustawy prawo o ruchu drogowym, który pozwala jechać rowerem i hulajnogą elektryczną po chodniku, ale z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego. Wyprzedzanie pieszych na chodniku nie wchodzi więc w grę, chyba iż bardzo powoli – prędkość ma być zbliżona, nie musi być identyczna, ale nie może też różnić się zasadniczo. Zatem jeżeli jadąc elektrohulajnogą po chodniku trafimy na grupę starszych pań wychodzących z kościoła, możemy teoretycznie je wyprzedzić, o ile będziemy to robić przez bardzo długi czas. To przepis, który wydaje się po nic, nieegzekwowalny i ogólnie skórka za wyprawkę, aż do momentu jak ktoś nas nie złapie i nam nie wlepi trzech stów za pędzenie hulajnogą na minuty po chodniku między pieszymi.

[7] Nie możesz parkować na chodniku samochodem, który ma wpis w dowodzie „ciężarowy”

Nieważne ile waży, może to być choćby Seicento van. Istotne jest przeznaczenie pojazdu. Można zatem parkować na chodniku SUV-em o dopuszczalnej masie 2490 kg, ale nie można tego zrobić dwuosobowym Seicento z kratką, ważącym może 900 kg. Nie pytajcie.

To już prawie koniec, ale jeszcze jedno

O ile przepisy o ruchu samochodów są względnie jasne, o tyle w przypadku ruchu rowerów to jest istne bagno. Przypomnę tylko, iż dziecko do 10 lat może jeździć na rowerze bez uprawnień jako pieszy, dziecko w wieku od 10 do 18 lat potrzebuje karty rowerowej i bez niej nie może jeździć w ogóle, a kończąc 18 lat może znowu jeździć bez uprawnień na rowerze.

Zaś co do przepisów samochodowych, to moim ulubionym jest ten, gdzie po kolizji drogowej jej uczestnicy są obowiązani niezwłocznie usunąć samochód z drogi. jeżeli tego nie zrobią to dostaną mandat. Nie mogą jednak stanąć byle gdzie (na trawniku czy chodniku), bo też dostaną mandat, ale nie mogą też jechać rozbitymi samochodami w poszukiwaniu legalnego miejsca do parkowania, bo to również jest zakazane. Prawo nie precyzuje co dokładnie masz zrobić, ale za to przewiduje trzy sytuacje, w których można cię za coś ukarać.

Pamiętajcie, zawsze przestrzegajcie przepisów, chociaż tych, które znacie.

Czytaj dalej:

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B? Możliwości jazdy jest wiele

Zdjęcie główne: Greg Montani Pixabay

Idź do oryginalnego materiału