Policja bierze się za rowerzystów. Kary mogą być dotkliwe

motoryzacja.interia.pl 7 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Jeśli chodzi o przestrzeganie przepisów, policjanci drogówki pilnują nie tylko kierowców. Kontrolują również innych uczestników ruchu drogowego. Ostatnio funkcjonariusze zabrali się za użytkowników rowerów elektrycznych i zapowiadają wprowadzenie cyklicznych kontroli. Policjanci wyjaśniają, jakie wymagania musi spełniać rower, by można się było legalnie poruszać nim po ulicach i jakie przepisy obowiązują korzystających z rowerów elektrycznych.




Rower jest nie tylko dobrą formą rekreacji, ale także, szczególnie w dużych miastach, sposobem na ominięcie korków. Wiele osób nie może sobie jednak pozwolić na korzystanie z takiego jednośladu, na przykład ze względów zdrowotnych. Inni natomiast obawiają się dojazdu do pracy w przepoconych ubraniach. W obu przypadkach dobrym rozwiązaniem może być jednak rower elektryczny. Z tego rozwiązania dość chętnie korzystają różnego rodzaju firmy dostarczające jedzenie na zamówienie. Trzeba jednak pamiętać, iż podobnie jak w przypadku zwykłych rowerów, korzystający z nich muszą stosować się do przepisów. Reklama

Policjanci wzięli się za rowerzystów


Funkcjonariusze poznańskiej komendy przeprowadzili ostatnio kontrole rowerów na ulicach Starego Miasta. Jak poinformowano w mediach społecznościowych, policjanci sprawdzali m.in. stan techniczny jednośladów. Zwracali również uwagę na stan trzeźwości cyklistów oraz na to, czy przestrzegają oni przepisów ruchu drogowego. W czasie prowadzonych działań wylegitymowali i sprawdzili trzeźwość 34 rowerzystów. Efekt? Funkcjonariusze nałożyli 14 mandatów na łączną kwotę 3 150 zł.


Ponadto okazało się, iż jeden z cyklistów znajduje się pod wpływem alkoholu. W trakcie działań udało się również zatrzymać osobę poszukiwaną. W kolejnej akcji zorientowanej na osoby korzystające z rowerów elektrycznych oprócz Starego Miasta policjanci patrolowali również ulicę Jana Henryka Dąbrowskiego. Podobnie jak w czasie poprzednich, skupili się na kontroli stanu technicznego jednośladów oraz trzeźwości rowerzystów. Tym razem wystawiono 11 mandatów. Policjanci nie podali, na jaką kwotę łącznie opiewały wymierzone kary, ale zapowiedzieli, iż podobne działania będą kontynuowane.





Jakie wykroczenia najczęściej popełniali rowerzyści?


Zwróciliśmy się z pytaniem do poznańskiej komendy, jakie wykroczenia w czasie prowadzonych działań były tymi najczęściej popełnianymi przez użytkowników rowerów elektrycznych.




Pełna lista najczęściej popełnianych wykroczeń obejmuje:
jazdę wzdłuż po chodnikunieustąpienie pierwszeństwa pieszymwyprzedzanie na przejściu dla pieszychniestosowanie się do znaków drogowychniekorzystanie ze ścieżki rowerowej wyznaczonej dla danego kierunku jazdynieprawidłowy stan techniczny pojazdu



Nie każdy rower elektryczny spełnia wymogi prawa


W tym miejscu warto zaznaczyć, iż w polskim prawie nie znajdziemy osobnej definicji dotyczącej roweru elektrycznego. Natomiast Ustawa Prawo o ruchu drogowym w punkcie dotyczącym rowerów ujmuje też te ze wspomaganiem elektrycznym. Nie wszyscy mogą więc zdawać sobie sprawę, iż nie każdy taki pojazd spełnia definicję roweru. Na naszym rynku nie brakuje bowiem takich rowerów elektrycznych, których osiągi czy niektóre rozwiązania konstrukcyjne wskazują, iż należy jest sklasyfikować raczej jako motorowery lub choćby motocykle. Do prowadzenia takich pojazdów potrzebne są z kolei specjalne uprawnienia. W przypadku ewentualnej kolizji lub wypadku konsekwencje prawne mogą więc być bardzo dotkliwe.
W związku z tym poprosiliśmy oficera prasowego poznańskiej komendy o wytłumaczenie, jakie wymagania techniczne musi spełniać rower elektryczny, aby mógł być wykorzystywany w zgodzie z obowiązującymi przepisami.



Obowiązkowe wyposażenie roweru elektrycznego


Policjant przypomniał również o podstawowym wyposażeniu takiego jednośladu:


Jeśli więc mamy zamiar kupić rower elektryczny, szczególnie powinniśmy się wystrzegać pojazdów, w których silnik elektryczny możemy uruchomić manetką i jeździć wyłącznie dzięki niemu. Taki jednoślad nie spełnia bowiem definicji i zdecydowanie bardziej pasuje do motoroweru, a na ten potrzebne są już nam specjalne uprawnienia. Należy też pamiętać o przepisach, które obowiązują osoby korzystające z rowerów – policja zapowiada wprowadzenie cyklicznych kontroli rowerzystów, mających zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.
Idź do oryginalnego materiału