Polaków zapytano, co myślą o 17-latku z prawem jazdy. Ta grupa się zagotowała

natemat.pl 4 godzin temu
Ministerstwo Infrastruktury chce zrealizować obietnice sprzed lat i dopuścić do kierowania pojazdami 17-latków, ale pod określonymi warunkami. Radio Zet postanowiło zapytać Polaków, co myślą o takim pomyśle.


Prawo jazdy dla 17-latków – Polacy zdecydowali


Okazuje się, iż większość z nas jest zdecydowanie przeciwna takiej zmianie. Co ciekawe, najwięcej przeciwników tego pomysłu jest w grupie 50-69 lat – to niemal 3/4 badanych.

Okazuje się, iż 36,9 proc. ankietowanych na stwierdzenie "należy obniżyć graniczny wiek zdawania egzaminu na prawo jazdy kategorii B (samochody osobowe) na 17 lat" odpowiedziało, iż "zdecydowanie się nie zgadza".

27 proc. było zdania, iż "raczej się nie zgadzam", co razem stanowi 2/3 Polaków, którzy są przeciw obniżeniu wieku, w którym można przystąpić do egzaminu na prawo jazdy kategorii B.

8,5 proc. ankietowanych uznało, iż "zdecydowanie się zgadza", a 21 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam". "Nie wiem/trudno powiedzieć" wyraziło 6,6 proc. respondentów.

Warto przyjrzeć się grupie wiekowej 18-29 lat. Tam za pomysłem obniżenia wieku zdawalności tego egzaminu jest 46 proc. biorących udział w ankiecie. Przeciwnych temu pomysłowi jest 52 proc., a 2 proc. nie ma w tej sprawie zdania.

Wyraźnie widać to, iż najmniejsze zaufanie do najmłodszych kierowców mają najstarsi obywatele. W grupie między 50 a 60 rokiem życia, przeciwnych jest aż 73 proc. ankietowanych. To czyni z nich największą grupę sprzeciwiających się takiemu rozwiązaniu.

Według badań Instytutu Transportu Samochodowego problem młodych kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż dwa lata jest jednym z głównych problemów zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w większości krajów.

Jak twierdzi PAP, powodem jest nie tyle brak znajomości przepisów czy umiejętności wykonywania manewrów, ile bardziej brak doświadczenia, nieświadomość zagrożeń i brak umiejętności ich przewidywania, a przy tym nadmierna wiara w siebie – młodzieńcza brawura.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych na zlecenie Radia Zet przeprowadzono 7-8 lutego br. metodą CATI na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 1067 osób.

Idź do oryginalnego materiału