- Zgodnie z polskim prawem stan po spożyciu alkoholu to stężenie 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. Stan nietrzeźwości występuje, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila
- Badanie zaraz po zjedzeniu cukierka z alkoholem może wykazać choćby kilka promili. Po ok. 15 minutach w organizmie nie powinno być już śladu po tzw. alkoholu resztkowym
- Stężenie alkoholu zaraz po wypiciu lampki wina lub jednego piwa wynosi 0,45 promila
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Onetu
Komenda Główna Policji podsumowała w środę policyjne działania w czasie tegorocznej Wigilii Bożego Narodzenia. Tylko tego dnia zatrzymano 174 kierujących po spożyciu alkoholu.
Wypity alkohol wpływa na koncentrację i wydłuża czas reakcji, co jest szczególnie niebezpieczne na drodze. Czas świąt Bożego Narodzenia i wchodzenia w nowy rok sprzyja spotkaniom, na których pojawia się alkohol — to, jak długo utrzymuje się w organizmie, zależy od: masy ciała, płci, wieku, jedzenia i napojów spożywanych przy okazji picia alkoholu. Trzeba też pamiętać, iż dobre samopoczucie wcale nie musi oznaczać, iż dana osoba jest już w pełni trzeźwa i może wsiąść za kółko.
Jak długo piwo, wino i wódka utrzymują się w organizmie?
Medonet powołując się na książkę „Ile możesz wypić? O nałogach i ich leczeniu” Johannesa Lindenmeyera opisuje, iż po pięciu minutach od wypicia alkoholu wzrasta jego poziom we krwi, a po 30–60 minutach osiąga najwyższe wartości. 20 proc. wypitego alkoholu przez ściany żołądka dostaje się bezpośrednio do krwiobiegu, reszta trafia do jelita cienkiego, skąd przenika do układu krążenia.
Alkohol średnio rozkłada się w tempie 0,1–0,15 promila na godzinę. Specjalista toksykologii klinicznej i chorób wewnętrznych dr Eryk Matuszkiewicz w rozmowie z Medonetem mówił choćby o 0,2 promila na godzinę, co oznacza, iż na zmetabolizowanie 2 promili potrzebujemy 10 godzin.
Zatem wytrzeźwienie po jednym piwie, które ma 5 proc. alkoholu, czyli 25 g etanolu, zajmie około 2,5-3 godziny. Żeby pozbyć się alkoholu zawartego w trzech półlitrowych piwach (0,8 promila), organizm potrzebuje około ośmiu godzin.
W przypadku wina wygląda to podobnie — ten trunek zwykle zawiera 10 proc. alkoholu, po wypiciu jednego kieliszka (250 ml) trzeba poczekać 2,5 godz., by wytrzeźwieć. Szampan działa nieco szybciej ze względu na zawarty w nim dwutlenek węgla, jednak biorąc pod uwagę, iż ma ok. 9-10 proc. alkoholu, będzie „schodzić” tak długo, jak wino. Ile po jednym piwie lub lampce piwa pokaże alkomat? Stężenie alkoholu we krwi zaraz po wypiciu wynosi 0,45 promila.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku wódki — w kieliszku o pojemności 25 ml jest około 10 g czystego etanolu. Przetrawienie tego alkoholu zajmuje około godziny. Po wypiciu kieliszka wódki w organizmie jest około 0,2 promila.
Czy można prowadzić po piwie bezalkoholowym?
Zgodnie z prawem zawartość alkoholu w piwie bezalkoholowym nie może przekroczyć 0,5 proc. całkowitej objętości. Redaktor serwisu motoryzacyjnego Autokult.pl w ciągu trzech godzin wypił dwa litry piwa bezalkoholowego — następnie wykorzystał alkomat Promiler AMP-1 do zbadania zawartości alkoholu w organizmie. Zaraz po wypiciu ostatniego piwa, alkomat pokazał wynik 0,10 promila. Po pięciu minutach 0,0 promila, po kolejnych 10 minutach tak samo.
Czy można upić się jedzeniem?
Testował to kiedyś popularny youtuber Radek Kotarski, prowadzący kanał Polimaty. Przygotował włoskie penne rigatte w sosie śmietanowo-gorgonzolowym, do potrawy dodał 200 ml wina. Zaraz po zjedzeniu alkomat pokazał 0,3 promila. Po 15 minutach wykazał w wydychanym powietrzu ma 0,07. Po pół godziny można było stwierdzić, iż osoba, która jadła makaron, nie miała alkoholu w organizmie.
W przypadku cukierków z alkoholem mamy do czynienia z tzw. alkoholem resztkowym. Ten, jak wyjaśniał w Dzień Dobry TVN ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego Marek Konkolewski, ulatnia się po 15 minutach. Jednak podczas kontroli od razu po zjedzeniu cukierka z alkoholem, alkomat może pokazać choćby kilka promili. Wtedy policja wykona ponowny pomiar po kwadransie, by sprawdzić, czy stężenie alkoholu nie rośnie.
Jazda po alkoholu — polskie prawo
Za stan po spożyciu alkoholu uznawane jest stężenie 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm sześc. wydychanego powietrza). Grożą za to areszt, grzywna do 5000 zł i czasowe zatrzymanie prawa jazdy.
Stan nietrzeźwości występuje, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg w 1 dm sześc. Za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości sąd może orzec karę grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do dwóch lat. Za to grozi też zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.