Przekroczenie prędkości
Okazało się, iż 50-letni motocyklista poruszał się z prędkością 106 km/h, podczas gdy dozwolona prędkość wynosiła 50 km/h. Oznacza to, iż przekroczył dozwoloną prędkość o 56 km/h.
Recydywa i konsekwencje
Jak poinformowała Wioletta Martuszewska z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku, mężczyzna był już wcześniej zatrzymywany za przekroczenie prędkości. Policjanci ustalili, iż w ciągu dwóch lat od poprzedniego wykroczenia, popełnił ponownie to samo wykroczenie. W warunkach recydywy został ukarany mandatem w wysokości 3 000 złotych, otrzymał 13 punktów karnych i stracił prawo jazdy na 3 miesiące.
Przepisy dotyczące przekroczenia prędkości
Policjantka przypomina, iż kierowca, który przekroczy prędkość w terenie zabudowanym o co najmniej 50 km/h, automatycznie traci prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Jeżeli, pomimo utraty prawa jazdy, osoba przez cały czas będzie prowadzić pojazd i zostanie zatrzymana przez policję, okres zatrzymania prawa jazdy wydłuży się do 6 miesięcy.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, o ile w ciągu dwóch lat od popełnienia wykroczenia kierowca ponownie dopuści się tego samego przewinienia, wysokość mandatu podwaja się. Oznacza to, iż grzywna za przekroczenie prędkości wynosi dwa razy więcej niż standardowo przypisana do tego wykroczenia.










